8 август беше силен ден за българските спортисти, които представят страната ни на Олимпиадата. В 13-тия ден от началото на най-големия спортен форум в света, държавата ни завоюва 5 медала.

Борецът от украински произход Семен Новиков, който се състезава за България в категория до 87 килограма класически стил взе златния медал. Той се пребори с иранеца Алиреза Мохмадипиани и го победи безапелационно с резултат 7:0.

В края на 2022 година Семен Новиков получи българско гражданство и само година по-късно спечели квота за Олимпийските игри в Париж и места на Европейското и световното първенство по борба. Заради бързите си успехи, той беше обявен за боец номер 1 за 2023 година.

Хавиер Ибанес спечели бронза

Въпреки загубения мач от Мунарбек Сейтбек Уулу от Киргизстан, Хавиер Ибанес остана с бронзовото отличие в категория до 57 кг. Ибанес е български боксьор от кубински произход. През 2014 година става шампион на Куба за младежи в категория до 56 кг. През същата година печели и световното първенство в тази категория, провело се в София.

През 2018 година започва да се състезава за България с вече натрупани сериозно количество отличия зад гърба си. Той осигури първия сигурен медал на страната ни още на 3 август като достига полуфиналите в бокса в своята категория.

Българският щангист Божидар Андреев донесе пети медал

Той спечели бронзово отличие в категория до 73 кг. На турнира по вдигане на тежести. Андреев събра общо 344 кг в двубоя, за да спечели първия си олимпийски медал. Той не сбърка нито един от шестте си опита. Той записа 154 кг в изхвърлянето и 190 кг в изтласкването.

Олимпийската титла отиде при индонезиецът Ризки Джунинанся с двубой от 354 кг, с което поставя олимпийски рекорд в изтласкването със 199 кг.

Борба за медали днес

Днес предстои участието на последният българин в щангите – Карлос Насар. Той е абсолютен фаворит за Олимпийската титла в категория до 89 кг. Неговото участие ще започне в 16 часа. Друго българско участие ще стартира днес от 11 часа с представянето на ансамбълът по художествена гимнастика.

В 15:30 часа стартира финала на индивидуалните представяния, където Боряна Калейн ще се бори за медал заедно с други 9 гимнастички. В 14 часа Тодор Михалев продължава участието си в модерния петобой.

Вечерта след 20:30 часа друг чуждестранен спортист, който се състезава за България в борбата ще се бори за титлата в категория 86 кг. Това е Магомед Рамазанов, който ще се изправи срещу иранеца Хасан Язданичарати.