Ливърпул направи немислимото и отстрани Барселона във втория полуфинален двубой от Шампионската лига.

На своя „Анфийлд“ мърсисайдци тотално надиграха Барселона и победиха с 4:0. По два пъти за успеха се разписаха Дивок Ориги (в 7-ата и 79-ата минути) и Жоржиньо Вайналдум (в 54-ата и 56-ата минути).

Юрген Клоп заложи на Джердан Шакири и Дивок Ориги на мястото на отсъстващите Мохамед Салах и Роберто Фирмино.

Ернесто Валверде пък нямаше особени колебания за състава си, като най-голямата въпросителна беше кой ще играе измежду Филипе Коутиньо и Усман Дембеле. В крайна сметка бившият играч на Ливърпул започна като титуляр заради контузията на французина.

В състава на мърсисайдци определено имаше притеснения заради липсващите Салах и Фирмино, както и заради резултата от първия двубой, но Юрген Клоп сякаш не престана да вярва.

Подобно на първия двубой на „Камп Ноу“ Ливърпул започна с висока преса и това даде резултат – в 7-ата минути левият бек на Барселона Жорди Алба направи груба грешка, сваляйки топката с глава за Садио Мане, който я овладя и подаде към Хендерсън. Капитанът на Ливърпул преодоля защитник на Барса и отправи удар към вратата, който Тер Щеген отрази, но топката попадна в Ориги, който с добавка даде аванс на своя отбор.

До края на първото полувреме Ливърпул доминира, а Барселона сбърка още няколко пъти, макар и да имаше 1-2 добри възможности за отбелязване на гол.

Истинското шоу дойде през второто полувреме. На почивката Андрю Робъртсън се контузи и Юрген Клоп го замени с полузащитника Жоржиньо Вайналдум, което означаваше че Джеймс Милнър ще мине на левия бек.

Това се оказа и козът на германския специалист, тъй като само в рамките на 3 минути Вайналдум отбеляза две решаващи попадения. Първо, в 54-ата минута отново Алба направи сериозна грешка, позволявайки на Трент Александър-Арнолд да центрира и Вайналдум отбеляза.

В 56-ата минута Милнър центрира отляво и отново Вайналдум се превърна в ключова фигура. Холандецът засече страхотно с глава и остави Тер Щеген без шансове.

В 79-ата минути Барселона сами предрешиха съдбата си. След излизане на топката от играч на Барса, Александър-Арнолд се приготви за изпълнение на ъглов удар. Защитата на каталунците беше крайно разсеяна и докато още се чудеше дали има корнер, десният бек на мърсисайдци вече изпрати топката в наказателното поле. Ориги беше на точното място и успя да отбележи в далечния горен ъгъл.

До края на мача Барселона така и не успя да се съвземе и да отговори на тоталната доминация на Ливърпул. Така отборът на Юрген Клоп за втора поредна година се класира на финал за Шампионската лига където ще срещне победителя измежду Аякс и Тотнъм.