Сигурно ви е направило впечатление, че всяка година в началото на летния сезон по медиите се появява сравнение на почивката на българското море и тази по моретата на южната ни съседка. „Съревнованието“ продължава над десетилетие, ако се осланяме на тези сравнителни анализи на масовите медии, които много често почиват на извадки, а не цялостно проучване.
Да, наистина не са малко българите, които обичат да летуват по гръцките плажове, но всъщност не са чак толкова много. Данните показват че средно по 600 хил., в някои години дори до 1 млн. (например 2022) сънародници предпочитат да прекосят южната ни граница за почивка на море. Какви са причините за това – днес ще разгледаме няколко непопулярни мнения, които крият алтернативно разковниче и то съвсем не е толкова негативно, както обикновено представяното.
Лятната почивка в Гърция предлага повече разнообразие
За разлика от средностатистическия българин, който обича да му е спокойно и предпочита предвидимостта, младите авантюристично настроени родни туристи са по-склонни да търсят разнообразие. А по бреговете на Гърция определено има повече такова – дори самата крайморска ивица, достъпна за плажуване, е доста по-голяма и разнообразна от тази по българското Черноморие.
Да вземем за пример Халкидики. Съвсем спокойно може да се организира една 7-дневна почивка, така че всеки ден да сте на различен плаж, с различна гледка, различни цени (или без), различно морско вълнение, различен пясък. В близост са разположени много плажове, всеки изпъкващ със своите предимства, а за един софиянец пътуването с кола за 10, максимум 20 мин. съвсем не е пречка за посещаване на различни дестинации.
По ръкавите на Халкидики има много чудни местенца, които предлагат по нещо за всеки – диви плажове с прекрасни гледки, отлични алтернативи за гмуркачи, добре уредени модерни плажове, близки градски плажни ивици и много свободни зони.
Макар и да сме в непосредствена близост, самата природа в Гърция е доста различна и това прави впечатление още по пътя. А той предлага много прекрасни гледки с красива растителност, която българското око не е така навикнало да вижда, просто защото у нас виреят други красоти.
Потапяш се в различна култура, опознаваш друг манталитет и отношение
Не е задължително почивката в близост до бреговете на гръцкото Егейско море да е по-добра от почивката по българското Черноморие, но със сигурност е по-различна. В Гърция имаш възможността да се докоснеш до духа и отношението на местните жители и хем да се почувстваш у дома, хем да не си там. Автентичните гръцки ястия, прясната морска кухня и средиземноморското меню също прибавят към преживяването.
Времето в Гърция, в близост до плажовете
Изключително проста, но много резонна причина. Особено по по-южните брегове на Гърция температурите са сравнително по-високи в началото на лятото и в неговия край, когато летуването на българското Черноморие по-скоро може да се разглежда като рисково откъм благоприятни климатични условия.
Затова много българи, които предпочитат да летуват в края на юни, началото на юли и септември, е по-вероятно да изберат гръцките плажове пред българските.