Много хора намират решаването на загадки, подреждането на пъзели, запознаването с мистериозни случаи за изключително интересно начинание. Нормално ли е това? Абсолютно да!

Човешкият ум обича да се занимава с „неясноти“ и да намира решение за тях – именно тази способност стои зад множеството изобретения, които всъщност са решение на даден проблем. Възможността да задаваме въпроси като „Защо?“ и „Как?“ и да търсим техните отговори ни е издигнала толкова високо в хранителната верига.

Дали обаче любовта към загадките и мистериите се крие в простото желание за намиране на отговори? В следващите редове ще се потопим в основните причини, които ни карат да харесваме главоблъсканиците толкова много…

Интерес към неизвестното

Неизвестността е колкото плашеща, толкова и интригуваща. Именно тя обаче провокира любопитството ни и кара мозъците ни да работят на пълни обороти. Мистериозните истории (както по истински случаи, така и фикционални) са любими на много хора, тъй като чрез тях се задейства удоволствието от разрешаване на проблеми и се освобождава адреналин, който подсилва усещането на вълнение.

Нестихващият интерес към неизвестното обаче има своите дълбоки корени още от древността и е свързано с еволюционните процеси, през които е преминал нашият вид. Предците ни е трябвало непрекъснато да се сблъскват със срити заплахи и това е провокирало развитието на способността им да проявяват любопитство и да търсят креативни решения на проблеми и ситуации, свързани с оцеляването.

Мистериите, паранормалната активност и т.н. поддържат когнитивните функции на мозъка активни – чрез тези истории и загадки се стимулира критичното мислене, разсъжденията, разпознаването на модели и т.н. Всичко това подобрява паметта и логиката – иначе казано, любовта към неизвестното ни прави по-умни.

Усещане за удовлетвореност

Както вече стана ясно, разрешаването на загадки меко казано доставя удоволствие на мозъка. Всеки път, когато разрешим такъв проблем, мозъкът ни отделя допамин- невротрансмитер, който е свързан пряко с усещането на удоволствие и мотивация.

Чрез разрешаването на повече пъзели, загадки, судоку и т.н., мозъкът ни възнаграждава и ни стимулира да не спираме. Усещането за удовлетвореност може да подобри също самочувствието и увереността ни.

Подобряване на мозъчната дейност

По-горе споменахме, че решаването на проблеми (под формата на пъзели, задачи, загадки, мистерии и т.н.) подобрява когнитивната функция. Монотонното ежедневие и рутинните задачи могат да доведат до буквално закърняване на мозъка – отслабва се паметта, понижава се креативността и т.н.

Решаването на такива сложни задачи кара мозъка да се събуди и раздвижи – не случайно на възрастните хора се препоръчва редовно да се упражняват с кръстословици, судоку, да редят пъзели и т.н. Активната мозъчна дейност може да редуцира възможността от развитието на проблеми с паметта, ориентацията, фокуса.

Любов към предизвикателствата

Предизвикателствата разширяват нашия мироглед и увеличават опита ни да се справяме с различни ситуации. Сблъскването с трудности всъщност ни помага да подобрим своите умения и да надградим натрупаните знания.

Освобождаване на напрежението

Заниманието със мистерии, паранормални и криминални истории, решаването на задачи и загадки всъщност освобождава натрупания стрес. Малко хора знаят, но реденето на пъзели всъщност има терапевтично действие и може да освободи натрупаното през деня напрежение. Този тип дейности отвличат вниманието и ни помагат да се отърсим от усещането за тревожност.

Добри социални умения

Настолните игри и пъзелите са чудесен начин да подобрим умението си за работа в екип. Обмяната на идеи и стратегии може да бъде изключително полезна за когнитивните функции. Чрез работата в екип се подобряват също и комуникационните умения и доверието в партньорите.

По тази причина в много бизнеси се насърчават общите дейности между служителите – работата в екип по време на настолна игра или редене на пъзел може да има благоприятен ефект върху сплотяването на персонала.

Предизвиквайте себе си във всеки удобен момент – така със сигурност ще подобрите когнитивните си функции и ще се превърнете в една по-усъвършенствана версия на себе си.