Руският президент Владимир Путин е домакин на срещата на върха на БРИКС. Форумът се провежда в Казан, Татарстан, като на него ще присъстват представители на над 36 държави, като голяма част от тях ще бъдат представлявани от държавните си глави.
Тази среща се приема като демонстрация на руския президент, чрез която той иска да покаже на света, че опитът за изолация на страната му е по-скоро неуспешен. Припомняме, че групата БРИКС бе създадена с идеята да бъде противовес на Запада. Сред целите на страните членки е да се подобрят финансово-търговските връзки, както и създаването на нова разплащателна система, която да бъде алтернатива на системата СУИФТ.
Чрез създаването на тази система Русия ще може да „заобиколи“ санкциите на Запада и свободно да търгува със своите партньори от БРИКС.
Форумът ще бъде посетен и от генералния секретар на ООН Антониу Гутериш, където той ще се срещне с Владимир Путин.
Срещата на страните от БРИКС има за цел да се обсъдят важни въпроси за сигурността, търговията, както и много други проекти, чиято цел е да подкрепи развитието на страните.
Кои държави ще присъстват
В самото начало БРИКС (англ. BRICS) бе група от държавите Бразилия, Русия, Индия, Китай, Южна Африка, но в последно време към нея се присъединяват и много други страни – Обединените арабски емирства, Иран, Египет, Етиопия, Саудитска Арабия. Към обединението пожелаха да се присъединят също Турция, Азербейджан и Малайзия.
Много анализатори отчитат, че в последно време много страни желаят да се присъединят към БРИКС, но това може да бъде и нож с две остриета. Макар това да е обединение, свързано със сътрудничество между страни от цял свят, в групата има държави, които не са в особено добри взаимоотношения – такива например са Индия и Китай, които са икономически конкуренти в Азия, а страните от Арабския свят и Иран също имат сложни връзки помежду си. Това може да доведе до неефективност на организацията, която да доведе до нейния крах.
Форумът и войната в Украйна
Срещата на страните от БРИКС преминава под знака на войната в Украйна. Президентът на Индия Нарендра Моди сподели, че иска по-скоро да настъпи мир в Украйна и страната му е готова да помогне за постигането на примирие.
Той каза също, че Индия „подкрепя изцяло бързото възстановяване на мира и стабилността“. Президентът Моди подчерта, че ще обсъди въпросите за мира с Владимир Путин.
Руският държавен глава и президентът на Китай Си Цзинпин също са говорили по темата за войната. Пред медиите Путин сподели, че няма да отстъпи четирите региона, които той самият обяви за част от Руската федерация.