Лудостта в Шампионската лига продължава – след загуба в първия мач с 0:1 и след като губеше в резултата с 2:0 до 55-ата минута, Тотнъм все пак направи обрат и отстрани Аякс след 2:3 в Амстердам.

Така финалът на Шампионската лига през тази година ще бъде изцяло английски, след като в другия полуфинален сблъсък Ливърпул победи Барселона с 4:0 и отстрани испанския шампион след 3:0 в първия мач. Финалът на ШЛ е на 1-и юни в Мадрид.

Треньорът на Аякс Ерик Тен Хаг направи само две промени в своя състав. Класс-Ян Хунтелаар и Расмус Кристенсен бяха заменени от Каспер Долберг и Ласе Шоне.

Маурисио Почетино пък почти не промени своя състав, макар че преди няколко дена загуби от Борнмеут с 0:1 във Висшата лига. Единствените промени дойдоха наложително – Виктор Уаняма започна на мястото на Ерик Дайър, а Ян Вертонген замени контузения Давинсон Санчес.

Аякс стартира мача по-добре и наложи своята игра. Още в 5-ата минута амстердамският тим отбеляза попадение. След корнер и центриране на Душан Тадич, капитанът Матайс де Лихт се извиси над всички и отбеляза за 1:0.

В 31-ата минута амстердамци отново нанесоха удар. Отново Тадич центрира и Хаким Зиех засече топката. С мощен удар мароканецът преодоля Юго Лорис и покачи на 2:0. Тотнъм не показа особено желание за обрат до края на първото полувреме и резултатът се запази.

Маурисио Почетино очевидно беше предприел мерки по време на почивката и с появата си на терена през второто полувреме, „шпорите“ изглеждаха като нов отбор.

В 55-ата минута започна епохалният обрат на Тотнъм. Деле Али навлезе в наказателното поле на Аякс, елиминира противников играч и подаде на Лукас Моура, който с премерен удар преодоля вратарят на домакините Андре Онана.

Само 4 минути по-късно Тотнъм вече изравни резултата. Фернандо Йоренте отправи удар, който Онана изби, но впоследствие лошо изчистване на защитник на Аякс даде възможност на Моура да овладее топката и след разбъркване той успя да я прати във вратата – 2:0.

До края на двубоя двата отбора си размениха по няколко удара и имаха добри възможности за отбелязване на гол. Навлизайки в допълнителното време от 5 минути Тотнъм сякаш не престанаха да вярват, че могат да отбележат трети гол в срещата.

След добра атака в буквално последните секунди на мача Лукс Моура получи топката, напредна в наказателното поле и макар че имаше трима човека около него успя някак да преодолее всички тях, заедно с вратаря, за да оформи крайното 2:3.

Така Тотнъм ликува, а Аякс преживя сериозен удар, след страхотните си двубои в турнира до момента.