Голяма част от нас са израснали в домове, затрупани с мебели, сувенири и множество вещи, които стесняват пространството и предизвикват усещане за клаустрофобия. В последните години обаче в обзавеждането на домовете се въведе тренда за минимализъм – по-малко вещи, повече пространство.
Интересното е, че това всъщност е начин на живот – т.е. не опира само до обзавеждането и подредбата на дома, но и по отношение на дрехи, аксесоари и т.н. Минимализмът е философия, която все повече хора изповядват, а в тази статия ще обърнем внимание на това какво представлява и как може да промени осезаемо живота ни.
Минимализъм – какво е това
Както вече стана дума, минимализмът е начин на живот, който е фокусиран върху това да притежаваме само онова, от което имаме нужда и което има стойност и носи истинска радост. Казано по друг начин – не е необходимо да се лишаваме, но не бива и да се затрупваме с излишни неща, които да запълват дома ни.
Разбира се, притежанието на повече вещи не е нещо лошо – в никакъв случай. Но минимализмът обръща внимание именно на това, че в съвремието ни много хора отдават твърде голямо значение на материалните неща за сметка на здравето, взаимоотношенията, хобитата, израстването си.
Минимализмът е инструмент, чрез който човек може да се отърве от излишните неща в живота си в полза на това да се фокусира върху живота, връзките с близките и семейството, кариерата си. Тази философия може да помогне на всеки да намери щастието и да подобри значително начина на живот.
Ползите от минимализма
Изповядването на минимализма има редица ползи.
Редуцира стреса
Претрупаният и разхвърлян дом често води до хаотичен и разхвърлян ум. Ако в дома цари хаос, това рефлектира върху човека и може да предизвика усещане за тежест и безпокойство. Големият брой вещи може значително да намали свободното пространство в дома, а това пък често предизвиква чувството за безизходица и задушаване.
Подреденият дом, в който няма излишни вещи, може да подобри настроението, да повиши положителните емоции и да подобри вътрешния мир.
Фокус и продуктивност
Минимализмът е в основата на по-добрата концентрация и умствена яснота. Когато вкъщи или в офиса има по-малко излишни неща, ние можем да се фокусираме по-добре върху поставените задачи. Защо? Обикновено колкото повече предмети има в стаята, толкова повече разсейващи фактори има за нас. Ако се поддържа минималистична среда, то несъмнено ще имате по-малко поводи за разсейване.
По-добри финансови решения
Както стана ясно, минимализмът изповядва идеята, че е необходимо човек да притежава твърде много вещи. В тази връзка, ако човек избере да купува по-малко вещи, то тогава ще харчи доста по-малко пари за ненужни неща.
Минимализмът може да ни помогне да създадем навик да купуваме само онова, от което наистина имаме нужда.
По-малко време за почистване и подреждане
Наличието на по-малко вещи изисква по-малко време за тяхното почистване, подреждане и поддръжка. Обикновено едно от нещата, които наистина предизвикват стрес и напрежение у дома, е необходимостта от непрестанното поддържане на ред.
По-добри взаимоотношения с близките хора
Липсата на излишни неща, които да разсейват ума, може да допринесе за по-добрите взаимоотношения с близките хора. Също така, когато не отдаваме толкова голямо значение на материалните неща, можем да обърнем повече внимание на моментите със семейството и приятелите, които носят истинското щастие.
Как да започнем с минимализма
Естествено, не е нужно да правите резки промени – с малки стъпки постепенно ще можете да промените своя начин на живот. Можете да прилагате правилото, че ако едно нещо не е използвано от една година, то тогава вероятно нямате нужда от него.
Стремете се да пазарувате осъзнато – без да се водите от емоциите. Купувайте само онова, от което се нуждаете, инвестирайте в своето лично развитие, в пътувания, преживявания, концерти и т.н.