На 16 април 1925 година е извършен един от най-кървавите атентати в историята на страната ни. В църквата „Света Неделя“ в София се е събрал целият политически елит, за да присъства на опелото на генерал Константин Георгиев. Изведнъж в разгара на процесията мощен взрив разтърсва светата обител, а основният купол е срутен буквално върху главите на посетителите. Починалите са 213, а ранените са над 500 – мъже, жени, деца.
Днес се навършват 100 години от зловещото събитие и отдаваме почит на невинните жертви. Как обаче започва всичко?
Предварителна подготовка
Кървавият атентат в църквата „Св. Неделя“ е подготвен от БКП, като основните замесени са Никола Петров, Димитър Златарев, Петър Абаджиев, Марко Фридман, Коста Янков и Петър Задгорски, който е бил клисар в храма и е съдействал за поставянето на бомбата в купола.
Защо обаче именно в „Света Неделя“? Основната идея на деянието е била свързана с необходимостта на едно място да бъдат събрани хора от политическия елит, полицаи, военни. За целта е трябвало да бъде убит човек, на чието опело да се съберат представители на тези „групи“ от обществото.
От там идва и идеята да бъде убит генерал Константин Георгиев. На 16 април – денят на поклонението, се събират както генерали, офицери, полковници, така и войници, обикновени граждани. Главната мишена обаче е цар Борис III, за когото се е знаело, че също ще присъства.
Причини за атентата
Не е ясна главната цел за атентата – дали е направен, за да накаже управляващите, за да даде възможност за ново правителство, за да се подпали революция… Така и до ден днешен няма категоричен отговор на този въпрос.
В допълнение главният организатор на антентата – Коста Янков е убит няколко дни по-късно. В годините след Първата световна война настроенията в България са противоречиви – все пак възможността за обединение на всички български земи става нулева, а това е причината немалко хора да подкрепят крайните идеологии. По този начин все по-голяма популярност набират движения, свързани с комунизма и анархизма.
Атентатът
В 15:20 часа е взривен основният купол в църквата „Св. Неделя“, под който са се намирали изключително много хора. По случайност обаче царят закъснява за опелото и това вероятно спасява живота му.
В последствие е направена масивна акция срещу комунистическите структури, извършени са множество арести, като в допълнение е имало и репресии към хора, които открито са подкрепяли тези движения. Храмът впоследствие е реставриран - през 1933 година е официалното освещаване. В последващите години продължават някои допълнителни ремонти.
Атентатът в „Света Неделя“ е най-смъртоносният терористичен акт, случвал се някога в страната ни. За времето си е и една от най-кървавите прояви.