Несъмнено всеки един човек е изпитвал онова странно усещане, което сякаш идва от гърдите и подсказва какво решение да вземем в дадена ситуация. То може да „предскаже“ нещо без да има ясна логика или обяснение – именно това странно нещо ние наричаме интуиция.
Позната още като „вътрешен глас“ или „шесто чувство“, тя ни подсказва как да реагираме, как да възприемаме определени случки, как да се предпазим от възможни опасности. Интуицията изобщо е изключителен феномен, който повдига много въпроси както в научните среди, така и във всички нас, като сред основните чудения е…
Какво всъщност представлява интуицията
Както вече стана дума, интуицията е онова странно чувство, описвано като нещо, което ни напътства в дадени ситуации и ни „казва“ какво да направим, без да можем да обясним защо се доверяваме именно на това усещане.
Макар и да разочароваме някои от вас, това не е магия, а сложен когнитивен процес, при който мозъкът ни обработва голямо количество информация на подсъзнателно ниво и я „предава“ като усещане, предчувствие, прозрение.
Естествено, подсъзнанието е материя, която все още е обект на изучаване от учените – в тази връзка интуицията също не може да бъде научно обоснована – поне не и на този етап.
Как работи интуицията
Интуицията е пряко свързана с нашето подсъзнание, което „пресява“ миналия опит и натрупаното знание. Това чувство или предчувствие възниква бързо и човек не може да осъзнае целия този процес, които съпоставя модели и събития, случващи се в момента, с тези, случили се в миналото.
Психолозите често сравняват интуицията със „хипноза на магистралата“ – един феномен, при който шофьор може да измине хиляди километри без съзнателно да мисли върху управлението на автомобила – то се е превърнало в нещо рутинно.
Интуицията и първото впечатление
Не е случайна приказката, че първото впечатление е изключително важно. Когато се срещаме за първи път с хора, мозъкът ни дава холистични оценки за тях, на база фини и едва доловими знаци на лицето и тялото. Чрез тях ние можем да преценим дали онзи, който стои срещу нас, ще ни навреди, или не.
Разбира се, „шестото чувство“ невинаги може да „разгадае“ дали един човек е положително настроен към нас, или не. Фактор в това отношение са и пристрастията и предварителните настройки към човека срещу нас. Например, ако се запознаете с някого, за когото предварително сте получили информация, че е лежал в затвора, то несъмнено „шестото чувство“ ще ви подскаже, че е по-добре да не се замесвате с този човек.
Доверие към инстинкта
Неминуемо всеки човек си задава въпроса „Трябва ли да се доверя на това усещане?“. Отговорът на този въпрос не може да бъде еднозначен – има моменти, в които интуицията ни води към правилното решение, но тя не е безпогрешна.
Както вече стана дума, предразсъдъците имат сериозно влияние върху преценката в определени ситуации. Ако в миналото си сме имали неприятна ситуация с даден човек или пък на определено място, то интуицията ни ще ни подсказва, че всеки подобен случай ще завърши по същия начин, а това разбира се, невинаги е вярно.
Често, когато изпитваме това особено чувство, мозъкът ни търси някакви факти и доказателства, които да потвърдят интуицията ни, но същевременно игнорира онези знаци, които я опровергават. Специалистите наричат това „синдром на потвърждението“.
Със сигурност на всеки се е случвало да си помисли, че определен предмет или дреха „носи късмет“. Интуицията може би ви е подсказала, че носенето на даден панталон или рокля ще гарантира успех в дадено начинание – това е пример за фалшив модел, създаден на база на предишни ситуации.
Ако в миналото се е случило да имате добър ден в работа или пък да постигнете своя мечта и точно тогава сте носили конкретната дреха, умът ви отчита това като фактор, който привидно има значение и влияние върху ситуацията.
Вярвайте на интуицията тогава, когато е подкрепена с логика, опит и когато не е повлияна от страх – така със сигурност ще редуцирате възможността от грешки.