Всяка година през август месец, небето се превръща в сцена на едно от най-зрелищните природни явления. Най-богатата проява на падащи звезди в северното полукълбо е метеоритният дъжд на Персеидите.
Пикът на най-значимото астрономическо събитие е днес. Гледката е най-зашеметяваща в часовете преди разсъмване.
Произход на метеорологичния дъжд на Персеидите
Астрономическото явление на падащите звезди Персеиди е резултат от преминаването на Земята през опашката на кометата 109P/Swift-Tuttle. Тя е открита през 1862 година и обикаля около Слънцето на всеки 133 години.
При приближаването на кометата до Слънцето, тя се нагрява и се отделят частици прах и лед. Частиците са известни като метеорити и се движат по орбита ма кометата и образуват опашка от отломки, през която Земята преминава ежегодно през август месец.
Персеидите могат да се наблюдават от средата на юли до края на август. Пикът им е около 12-13 август. В това денонощие се очаква да се наблюдават между 50 и 100 метеора на час при идеални условия.
Метеоритният дъжд е видим от цялото Северно полукълбо. Най-доброто време за наблюдение е в ранните утринни часове, когато радиантът – точката, от която изглежда, че метеорите излизат, разположен в съзвездието Персей – е високо в небето.
Това, което прави Персеидите толкова впечатляващи и кара астрономите да ги определят като „най-зрелищното астрономическо събитие“ е тяхната яркост и честота. Те са едни от най-ярките метеори, което ги прави лесно видими в райони с умерено светлинно замърсяване.
Някои от тях оставят след себе си светещи следи, които остават видими за секунди. Така се създава впечатление за истински космически фойерверки.
Метеоритният дъжд Персеиди не само предлага визуално удоволствие, но и вдъхновява хората да се замислят за мащабите на Вселената. За древните цивилизации падащите звезди са били символ на божествена намеса и знамение.
Как да наблюдавате падащи звезди
Трябва да намерите място, за предпочитане с висока надморска височина, където се открива гледка към нощното небе, без светлинно замърсяване. Интересен феномен може да се наблюдава и веднага след залез слънце. Това са „Земните грайфери“ – метеори, които сякаш се плъзгат по върха на атмосферата.
Най-добре се наблюдава нощното небе с невъоръжено око. Избягвайте използването на телескопи или бинокъл. Също така не използвайте смартфона си, а оставете очите да привикнат с тъмнината.
Най-живописните гледки към нощното небе в периода 11-13 август се откриват от Родопите, Рила, Пирин, някои места в Централен Балкан и по Черноморието, на плажове далеч от светлините на курортите. Не забравяйте да вземете топли дрехи, одеяло или шезлонг, за да се насладите на нощното небе комфортно и безопасно.