Вчера кандидат-премиерът Горица Кожарева представи своя проектокабинет пред президента Румен Радев. Тя имаше срок от 10 дни, в които да избере служебни министри, за да може на 20 октомври да се проведат избори. Президентът обаче остана недоволен, тъй като сред кандидатите бе и настоящият министър на вътрешните работи Калин Стоянов.
Румен Радев постави ултиматум на Кожарева до 15 часа да смени предложението си за поста на вътрешния министър, но тя твърдо отказа. Кандидат-премиерът защити позицията си, а след размяната на остри реплики президентът отказа да подпише указ за назначаването на нов състав на Министерски съвет. „Вашият ангажимент за съставяне на служебно правителство приключва“, твърдо заяви Радев.
По-късно през деня пред „Дондуков 2“ се събраха полицай в подкрепа на Калин Стоянов, като сред тях бе и Горица Кожарева. Тя заяви, че ще се срещне с главния прокурор, за да подаде сигнал, тъй като ѝ е оказван политически натиск Калин Стоянов да не е министър.
Какво следва оттук нататък
След като президентът отказа да назначи проектокабинета на Кожарева, правителството на Димитър Главчев продължава да работи до съставянето на нов служебен кабинет. Това, разбира се, отлага изборите за след 20 октомври, което несъмнено задълбочава несигурността в управлението на страната.
Ситуацията от вчера провокира представителите на „Продължаваме Промяната – Демократична България“ да отправят покана за среща днес към председателя на Народното събрание и партиите, като уточниха, че искат това да се случи без ДПС на Пеевски.
Целта на тази среща е да се обсъдят вариантите за служебен премиер, да се „попълни домовата книга“, за да може Румен Радев да избере подходящ кандидат след конституционните промени. На поста могат да бъдат назначени омбудсман и негов заместник, ако това е необходимо.
Каква е позицията на останалите партии в парламента
След размяната на остри реплики между Радев и Кожарева, последваха и коментари от някои парламентарни групи. Според Има такъв народ създалата се ситуация е породена от промените в конституцията, които са приети с гласовете на ПП-ДБ, ГЕРБ-СДС и ДПС.
БСП пък излязоха с предложение за съвет между председателите на парламентарните групи в 50-ото Народно събрание. Целта е да се намери изход от политическата криза и да се задейства по-бързо процедурата по разпускане на НС и стартира организацията на новите избори.
От ДПС, близки на Доган заявиха, че е необходимо да се „попълни домовата книга“. От ГЕРБ-СДС и ДПС на Пеевски липсва коментар.
Няма официална информация някоя от партиите в парламента да е приела поканата на ПП-ДБ. Остава неясно какъв ще бъде изходът от политическата криза.