Вчера президентът на Южна Корея Юн Сук-йол обяви „извънредно военно положение“ в страната. Според него опозицията в парламента спира работата на правителството умишлено и в „симпатии към Северна Корея“. Той допълни, че всички тези действия са „просевернокорейски“ интереси.
Решението на президента да обяви военно положение в Южна Корея дойде след като опозиционната Демократическа партия представи проектобюджет за страната, който е с около 4 млрд. вона по-малък от този, който правителството е предложило. От партията също така поискаха импийчмънт на държавния одитор и главния прокурор.
След изявлението на президента началникът на Генералния щаб на армията на страната Пак Ан-су забрани работата на парламента, а също така и спря дейността на партиите и сдруженията. Той също така ограничи и провеждането на митинги в страната.
Военното положение продължи само 6 часа. То бе отменено от гласуване на Националното събрание, тъй като не е възникнала опасност в страната, която да изисква налагане на този извънреден режим.
Доверието в президента
В последно време обществената подкрепа за президента Юн Сук-йол значително спадна. Основната причина за това е отказът му от независимо разследване на скандали, в които е замесена съпругата му. Това породи трайно недоверие у гражданите на Южна Корея.
Месеци по-рано депутати от опозиционната партия прогнозираха, че президентът ще въведе военно положение, за да може да блокира работата на правителството и да задържи властта за по-дълго време.
Импийчмънт на президента
По-рано днес опозиционните партии внесоха искане за отстраняване на Юн Сук-йол от поста на президент на страната. Въвеждането на извънредно военно положение доведе до хаос, както и до сриването на южнокорейската валута - в момента 1 долар е 1443.40 вона.
За да бъде отстранен от поста на държавен глава, са необходими гласовете на две трети от депутатите в южнокорейския парламент, както и на поне шестима съдии от Конституционния съд (който се състои от 9-ма съдии).
Водеща тема в печата
Западни медии определят хода на Юн Сук-йол като отчаян начин да задържи властта. „Краткотрайното обявяване на военно положение изглежда е отчаян ход в условията на ниския му рейтинг в разгара на лекарска стачка и силна политическа опозиция, която все повече нараства и в редиците на собствената му партия“, пише вестник „Гардиън“.
„Файненшъл таймс“ пък фокусира вниманието на читателите си върху това, че действията на президента на Южна Корея поставя под въпрос неговата политическа кариера. Според британското издание не е сигурно дали Юн Сук-йол ще завърши своя петгодишен мандат, който изтича през 2027 година.