Загиналите при земетресението в Мианмар, което се случи в края на миналата седмица, вече са 2719. Ръководителят на военната хунта, управляваша страната, Мин Ау Хлайн сподели, че броят на жертвите най-вероятно ще надхвърли 3000, тъй като все още се разчистват руините от срутените сгради.

4521 души са ранени, а 441 са в неизвестност. Спасителните операции в страната продължават – вчера са спасени трима оцелели. Включили са се и китайски екипи за справяне с извънредни случаи.

Земетресението бе с магнитуд 7.7, а епицентърът му бе близо до Мандалей, който е вторият по големина град в Мианмар. Трусове бяха усетени също и в Тайланд, където също има 18 жертви и 78 са в неизвестност, като става дума за строителни работници, които са работили по проект. Сред загиналите също има строители.

Ситуацията в Мианмар

Земетресението предизвика срутването на много сгради, сред които и небостъргачи в строеж, мостове, повредена е пътната инфраструктура и има скъсана стена на язовир. Ситуацията в Мианмар е тежка на фона на продължителната гражданска война, която доведе страната до тежка хуманитарна криза.

Световните медии споделят, че придвижването в страната е затруднено заради конфликтите и също така е изключително опасно. Това пък допълнително затруднява предоставянето на хуманитарна помощ и извършването на спасителни операции.

По тази причина анализатори смятат, че жертвите могат да нараснат значително. Силното земетресение предизвика изключително много материални щети, повредени бяха и множество исторически паметници в древната кралска столица Мандалей.

Земетресението в Тайланд

Земетресението бе усетено и в Тайланд, където също имаше имуществени щети, загинали и изчезнали хора. Несъмнено природното бедствие предизвика паника в столицата Банкок, където беше усетено най-силно.

В социалните мрежи се появиха и кадри, на които се вижда, как от високите сгради (предполагаемо хотели) се стича вода от басейните, разположени по последните етажи.

Няма данни за пострадали българи

Няма данни за пострадали българи както на територията на Мианмар, така и на територията на Тайланд. Ситуационният център към външното ни министерство е изпратил съобщение до всички сънародници, които към момента са регистрирани в Тайланд, но те са заявили, че не се нуждаят от помощ или съдействие.

Редица страни по света предложиха своята помощ както от гледна точка на спасителни екипи, които да търсят оцелели под отломките, така и хуманитарна помощ за пострадалите.

Мощното земетресение е сред най-силните, регистрирани някога. В последните години Мианмар  бе засегната от редица бедствия – преди две години територията ѝ бе в обсега на циклона „Моча“, а миналата година бе засегната от тайфуна „Яги“.