Вчера вечерта стана ясно от изявление на президента Зеленски, че между Русия и Украйна е постигнато официално споразумение за частично прекратяване на огъня в Черно море, както и по енергийната инфраструктура.

То влезе в сила още в същия ден. Украинският президент заяви също, че при нарушение на споразумението от страна на Русия, ще настоява пред държавния глава на САЩ за още оръжия и санкции.

По-рано през деня САЩ, в ролята си на медиатор, също съобщи, че има постигнат напредък за осигуряване на безопасно корабоплаване на територията на Черно море. Президентът Зеленски също така заяви, че е несъгласен с идеята да се отслабват санкциите срещу Москва. Той допълни, че идеята е повдигната от страна на Америка и тази опция не е на дневен ред в Украйна.

Стана ясно, че е постигнато съгласие между САЩ и Украйна по отношение на включването на трети страни, които да наблюдават дали споразумението се спазва и от двете страни. От страна на Кремъл също заявиха, че са съгласни с частичното прекратяване на огъня, но при условие, че ще се отворят пазарите за износ на селскостопански продукти от Русия.

Какви обекти попадат в споразумението

След като потвърди, че има споразумение за частично прекратяване на военните атаки, Кремъл публикува в своя официален уебсайт списък с руските и украинските съоръжения, които влизат в обхвата на временното прекратяване.

Това са петролни рафинерии, петролопроводи, газопроводи, съоръжения за съхранение на нефт, помпени станции, инфраструктура за производство и пренос на електроенергия, включително електроцентрали, подстанции, трансформатори, разпределители, атомни електроцентрали, хидроенергийни язовири.

Разбира се, в обхвата на договорката влиза и Черно море, за да се гарантира безопасното корабоплаване както на Русия и Украйна, така и на трети страни.

По отношение на Запорожката АЕЦ, върху която Русия има контрол, външното министерство на страната заяви, че съоръжението е руско и няма как да се прехвърли към Украйна или която и да е друга страна. Бе пояснено също, че взаимно използване на централата е недопустимо, тъй като по този начин не може да се гарантира нейната физическа и ядрена безопасност.

Продължителността на споразумението

Частичното прекратяване на огъня ще продължи 30 дни, като може да бъде удължено по взаимно съгласие на двете страни в конфликта. Всяка проява на нарушение на споразумението означава неговото автоматично анулиране.

Вчера срещата между представители на САЩ и Русия в Рияд продължи повече от 12 часа. „Преговорите между страните не бяха лесни, но бяха полезни и за двете държави“, посочи Григорий Карасин, който е ръководител на комисията по международни въпроси на Съвета на федерацията.