Вчера вечерта отново се проведоха протестни демонстрации в Истанбул, Измир, Анкара, както и други големи градове. Поводът отново беше управлението на президента Ердоган и задържането на кмета на Истанбул Екрем Имамоглу, който е част от опозиционната Народнорепубликанска партия.
Главната прокуратура на Истанбул е повдигнала обвинения срещу Имамоглу и други представители на опозицията заради „корупция, вземане на подкупи, сътрудничество с терористи“.
Това бе основната причина за недоволството на народа в първите дни на протестите, но впоследствие се обърна срещу цялото управление на президента Ердоган. От самото начало на демонстрациите до момента са задържани над 1100 души, има 123 ранени полицаи.
През изминалата нощ са задържани 41 от демонстрантите за обиди към президента, както и за нарушаване на забраната за събирания и демонстрации и неподчинение на служител на реда.
Вчера президентът Ердоган каза, че протестните демонстрации трябва да спрат. Той се обърна към опозиционната партия НРП да не нарушава спокойствието на гражданите, а да потърси сметка за корупцията, кражбите и взетите подкупи.
Президентът Ердоган обвини опозицията в опит да наруши мира и да поляризира турския народ. В изказването си той заяви, че партията НРП е отговорна както за ранените, така и за вандалските прояви към общественото имущество. Ердоган също така предупреди, че е „маргиналните леви организации“ не бива да бъдат „пускани“ срещу турската полиция.
Арестите на опозицията
Кметът Имамоглу към момента е водещият политически противник на турския президент. Предполагаше се, че именно той ще бъде кандидатът на Народнорепубликанската партия през следващите президентски избори в Турция, които ще се проведат през 2028 година.
Лидерът на НРП Йозгюр Йозел заяви, че партията ще избере именно Имамоглу за свой кандидат за президент, независимо, че се намира в ареста.
Арестът на кмета на Истанбул доведе до рекорден срив на турската лира спрямо долара, което пък предизвика временно спиране на търговията, за да може да се стабилизира пазарът.
Правителството категорично заяви, че съдебното преследване на Имамоглу и неговите сътрудници не е политическо.
Световен отзвук
От години Турция се опитва да се присъедини към Европейския съюз, но процедурата се движи изключително бавно, тъй като има редица неща, които възпират страната да бъде членка.
Това най-вече е отношението на властта към демокрацията, зачитането на върховенството на закона, както и други ценности.
Според председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен задържането на кмета Имамоглу е притеснителен акт. Ема Синклер-Уеб, която е директор на „Хюман райтс уоч“ за Турция, публично осъди ареста на Имамоглу и обяви действието като „злоупотреба със съдебната система“.