Участниците в международната конференция за Либия, която се проведе в Берлин, са постигнали съгласие върху текста в окончателния документ, за който се предполага, че е основополагащ за постигането на примирие в арабската страна, съобщава руската информационна агенция „ТАСС“, позовавайки се на свои източници.

„Текстът е съгласуван“, твърди един от източниците. Според проектодокумента, възстановителният процес на страната ще бъде разделен на шест етапа и по-конкретно:

  • Прекратяване на огъня;
  • Оръжейно ембарго;
  • Политически процес;
  • Реформа в сектора на сигурността;
  • Икономическа и финансова реформа;
  • Уважение и спазване на международното хуманитарно законодателство и човешките права.

Споразумението призовава и за ненамеса във въоръжения конфликт в Либия, както и призовава Съвета за сигурност на ООН да наложи санкции върху страни, които нарушават оръжейното ембарго.

След официалното приемане на документа се предвижда създаването на специална международна комисия, която ще следи за изпълнението на взетите на Берлинската конференция решения.

Най-големите международни играчи взеха участие

Самата конференция бе проведена в неделя в столицата на Германия Берлин. Очаквано, германския канцлер Ангела Меркел беше домакин на събитието.

Управниците на едни от най-големите регионални и световни сили присъстваха на конференцията, но САЩ не бяха представени от президента Доналд Тръмп.

Освен Ангела Меркел, в конференцията участваха руският президент Владимир Путин, алжирският му колега Абделмаджид Тебун, британският премиер Борис Джонсън, държавният глава на Египет Абдел Фатах ас Сиси, премиерът на Италия Джузепе Конте, президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган, френският президент Еманюел Макрон, Държавният секретар на САЩ Майк Помпео, Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш, председателят на Европейския съвет Шарл Мишел, както и представители на Китай, Абу Даби, Република Конго и други организации.

Лидерите на враждуващите страни в Либия също взеха участие в срещата – министър-председателят на базираното в Триполи правителство на националното съгласие Файез ел Сарадж и командващият Либийската национална армия Халифа Хафтар.

Борис Джонсън не пропусне да захапе Владимир Путин

Берлинската конференция за Либия се превърна и в първата официална среща между новия британски премиер Борис Джонсън и руският президент Владимир Путин.

Джонсън използва случая да предупреди Путин относно случая с отровения бивш руски агент Сергей Скрипал, като заяви, че на този етап няма начин да има нормализиране на отношенията между двете страни.

Това не е първата директна критика от страна на Борис Джонсън към Путин и Русия. Още през 2018 година той, в ролята си на външен министър, като част от кабинета на Тереза Мей, директно отправи обвинение към Владимир Путин за инцидента.