Вчера Централната избирателна комисия отказа да регистрира двете крила на ДПС – коалицията „Демокрация, права и свободи – ДПС“ и „ДПС – Ново начало“ за предстоящите през октомври избори. Припомняме, че напрежението в партията се покачи, след като имаше дълбок разрив в отношенията между почетния председател Ахмед Доган и Делян Пеевски.

Причината за отказ от страна на ЦИК идва от Изборния кодекс – в него ясно е посочено, че една партия не може да участва в повече от една коалиция. Миналата седмица, когато стартира подаването на документи за участие в изборите, ЦИК прие да регистрира двете коалиции, но с условието, че всяка една от тях трябва да докаже, че партия ДПС не е част от тях.

Беше поставен и срок за предоставяне на необходимата документация. Такъв ход обаче не бе предприет и 15-те члена на ЦИК единодушно гласуваха „за“ отказ двете коалиции да бъдат регистрирани.

Заместник-председателят на ЦИК – Цветозар Томов поясни, че указанията, дадени на двете формации, са целяли да предоставят възможност за изчистване на конфликта вътре в партията.

Какъв беше ответният отговор

Взетото от Централната избирателна комисия решение предизвика задълбочаване на хаоса. Минути след отказа на ЦИК да регистрира двете коалиции, от ДПС на Ахмед Доган подадоха документи за регистрация на партия ДПС с председател Джевдет Чакъров. Малко след това пък другият председател на ДПС Делян Пеевски е внесъл искане подадената документация да бъде отхвърлена.

От друга страна, „Движение за права и свободи – Ново начало“ обжалваха отказа на ЦИК пред Върховния административен съд. Според Пеевски са подадени всички документи, които са били необходими за регистрирането на коалицията. Според него „ЦИК напълно тенденциозно игнорира обстоятелството, че коалиция „Движение за права и свободи – Ново начало“ първа е заявила своята регистрация в комисията“.

Според експерти окончателното решение относно казуса с ДПС и двете ѝ крила ще бъде взето от Върховния административен съд.

Срокът за регистриране на партия за участие в предсрочните парламентарни избори е до 11 септември (сряда). Специалисти споделят, че в случая значение ще има решението на съда и двете формации няма да бъдат засегнати от наложения срок. Проблем, който може да възникне обаче, е регистрирането на листите.

Какъв е възможният изход

Дали ДПС ще участва в предстоящите избори и по какъв начин – тези два въпроса повдигнаха множество дискусии. Отговорът обаче е неясен. Експерти споделят, че ВАС със сигурност ще допусне партията до избори, но не е сигурно към коя коалиция ще бъде позиционирана. Висшият административен съд предстои да разгледа всички налични документи и да реши казуса.