Днес отбелязваме 147 години от подписването на Санстефанския мирен договор, чрез който се прекратява Руско-турската война от 1877 – 1878 година и се поставя началото на Третата българска държава.

Традиционно, много хора ще посрещнат празника днес на връх Шипка (св. Никола), където са се водили едни от най-ожесточените боеве. Епопеята на руско-българския отряд е един от най-вдъхновяващите моменти в българската история и по тази причина паметникът, отбелязващ Освобождението на България, е построен именно там – на паметният връх Шипка.

От Възраждането до Освобождението: Краят на робството

Пътят към свободата не е бил никак лесен за нашите предци – възраждането на българското самосъзнание е била трудна задача, но именно от там тръгват и първите идеи за освобождаване на българските земи.

Деветнадесети век е бил наситен с изключително много събития – в тези години се създават множество училища, читалища, повишен е бил стремежът към грамотност, а постепенно се стига до основаването на Първата и Втората българска легия, създаването на Вътрешната революционна организация.

Върхът на българското националноосвободително движение се оказва Априлското въстание от 1876 г., което макар и неуспешно, привлича вниманието на Европа и Русия. Особено значение са имали и нечовешките репресии върху българския народ след потулването на въстанието.

От 1875 до 1877 година тече подготовката и замисъла на Руско-турската война, позната у нас като Освободителна. Причината за нея обаче е не само тежкото положение на българите, но и общия стремеж на повечето балкански народи да се освободят. Тъй като Османската империя е в криза (някои западни вестници тогава я наричат „Болният човек на Европа“), Великите сили започват да обмислят план за освобождаването на балканските народи и „поделяне“ на влиянието върху тях.

Така през април 1877 година е издаден Манифест на император Александър Втори, чрез който се обявява, че Русия започва война с Османската империя. В периода юни-юли през същата година започва постепенното настъпване на руски войски в българските земи през Румъния. Създаден е план, според който руските сили и българското опълчение се разпределят така, че да възпрепятстват настъпването на османските войски на север.

Така се стига до периода между август и декември 1877 година, в който се случват едни от най-ожесточените боеве, като сред тях е и битката при върха Шипка. Борбата се води три дни, докато не пристига подкрепление от Габрово. Официално боевете приключват през януари 1878 година, когато руските сили превземат София и влизат в Одрин.

Трети март през 2025 година

Националният ни празник ще бъде почетен по различни начини днес. Традиционно ще бъдат поднесени цветя и венци в голяма част от населените места в страната. Мероприятия ще има на връх Шипка, където всяка година се качват хиляди българи.

В Пловдив ще бъде отслужен молебен в храм „Успение Богородично“ и ще се проведе тържествено честване пред паметника на Руските освободители на Бунарджика в 12:00 часа. В столицата също ще бъдат проведени множество тържества и ще бъдат поднесени венци, като за целта е направена промяна в движението в центъра.