Нови мерки влизат в сила в столицата. От днес спират плановия прием и плановите операции заради покачващия се брой нови заразени с нужда от хоспитализация.

Изключение ще са трансплантациите и лечението на пациенти с онкологични и онкохематологични заболявания, както и дейностите по асистирана репродукция и ражданията. Към момента общо в страната заетите легла са 5,240, като 580 от тях са с тежко болни пациенти.

Със заповедта на столичната РЗИ се забраняват още и свижданията в лечебни заведения. Предвижда се тези ограничения да са временни, в зависимост от развитието на епидемичната ситуация в София.

По-късно днес се очаква да се събере и Областният кризисен щаб, който да реши има ли нужда от още допълнителни мерки срещу пандемията.

Събранието на КСНС, превърнало се в огнище на COVID-19

„КСНС не е кой знае колко голямо събитие, но продължи дълго и се проведе в сравнително малко помещение. Дали всички ще са под карантина, зависи от епидемиолога, който прави проучването. Общият брой карантинирани след Съвета е 28 души”. Това заяви главният държавен здравен инспектор доцент Ангел Кунчев. 

Той даде отговор на въпроса кой ще може да се възползва от по-кратката карантина.

„Всичко зависи от това в кой момент ни е връчено предписанието от РЗИ. Това важи само ако сме контактни лица на заразен, но не и ако ние самите сме болни.”

„Твърденията, че ваксините не работят, са тотално неверни. Те обаче не са толкова ефективни срещу варианта Омикрон. При него двудозова ваксинация ни предпазва с до 50%, а ако имаме трета бустерна доза защитата нараства с до 80-85%. Няма 100-процентова гаранция все още”, допълни Кунчев.

Омикрон, хранещ се от своята непобедимост

По думите му влиянието на Омикрон расте главоломно и ако карантинираме всички контактни, ще дойде момент, в който цялата страна ще е под карантина. Според Кунчев три са причините да расте броят на хората, които влизат в болница въпреки, че са ваксинирани - ниският процент на ваксинация в България, малкият процент поставени бустерни дози и това, че Омикрон успява да заобиколи имунитета, създаден от двудозовата ваксинация.

„Изобретението на България да въведе наличието на антитела като основание за издаване на зелен сертификат е грешно. Безумно от медицинска гледна точка е и издаването на здравния документ веднага след първа игла”, категоричен е доцентът.