Медицински сестри от болницата в Свищов си пуснаха вкупом болнични, без да са заразени с COVID-19. Поради тази причина, излекувалият се от вируса кмет на града отново влезе като доброволец в инфекциозното отделение.

„Това което се случи на 1 декември е, че без никакво предупреждение, всички медицински сестри от „Вътрешно отделение” на болницата подадоха болнични листове. Това е доста стресова ситуация, тъй като оголиха основно звено в здравно заведение, лекуващо болни от коронавирус.” Това заяви в ефир кметът на Свищов Генчо Генчев.

По думите му, сестрите не са дали аргументи за действията си, а само са подали болнични листове, с което изцяло блокирали дейността на болницата.

Според главната сестра Ваня Ламбева на болничните листове диагнозата е „остра вирусна инфекция”, а не COVID-19.

„Трудно компенсирам смените с липсващия персонал и натоварвам останалите медицински сестри.”, заяви тя.

Абсурдите в държавата ни продължават

Нов абсурд с болни от коронавирус. Пациенти с инвалидност, а някои от тях и с COVID-19 бяха оставени да чакат в коридор на Спешно отделение в пернишка болница. Според очевидци, това се е случило при отворена външна врата и температури под нулата.

В тази ситуацията се озовава преди дни 65-годишният инвалид с коронавирус Тодор, според положителния му антигенен тест. Той и останалите пациенти от болницата за продължително лечение и рехабилитация в Перник трябвало да бъдат преместени или изписани от там.

Причината - РЗИ поставя здравното заведение под карантина за две седмици. Така 12 от болните попадат в Спешното отделение на МБАЛ „Рахила Ангелова”. На мястото близките остават неприятно изненадани от гледката.

„Заварихме меко казано една апокалиптична картина. Останалите болни, които са извозени от профилакториума, бяха настанени в коридора. Някои бяха в количка, други - на носилка по леко облекло. Вратата беше отворена, а навън е -7 градуса.”, разказа доц. д-р Петко Петков.

От болницата не откриват вината в тях. Причината за изчакването била многото пациенти, които са докарани наведнъж.

„Изчакали са в коридора, защото когато дойдат 12 души, нямаме места, в които да ги разположим и да бъде топло. Освен това коридорът е отоплен, не е студен чак толкова. Хората са завити с одеяла." - коментира директорът МБАЛ „Рахила Ангелова” д-р Анатоли Митов.

Защо не се е действало по-бързо

"Не може да ги качим по отделенията, защото не се знае кой от тях ще бъде хоспитализиран и кой – не.” - допълва д-р Митов.

Лекарите изпращат Тодор за домашно лечение. Трима от петимата лекари в болницата за рехабилитационно лечение са с положителни проби за COVID -19. Един с придружаващо заболяване, а друг след операция.

„Лечебно заведение без медицински персонал не може да осъществява дейност. Няма откъде да бъдат командировани медицински лица.”, посочи зам.-кметът на Перник Стефан Кръстев.