Боевете по границата между Израел и Ливан продължават, а редица експерти посочват, че Близкият изток е на прага на нова пълномащабна война. Страни от различните краища на света призовават за временно прекратяване на огъня. САЩ, Франция, Германия, Австралия, Канада, Италия, Япония, Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства, Катар и Евросъюза подписаха съвместно изявление, призоваващо воюващите страни да намерят пътя към мира. „Приканваме за незабавно спиране на боевете по цялото протежение на ливанско-израелската граница, за да се даде шанс за постигане на дипломатическо споразумение“.

Напрежението в региона се определя като „нетърпимо“ и в документа се допълва, че боевете допълнително изострят обстановката в региона. В тази декларация страните предлагат триседмично примирие, по време на което да се обсъдят вариантите за споразумение, което да доведе до прекратяване на огъня.

По време на заседание на Съвета за сигурност на ООН френският външен министър Жан-Ноел Баро сподели, че Вашингтон и Париж разчитат двете страни да приемат предложението за временно спиране на военните действия, тъй като войната „не е неизбежна“ и изход от ситуацията може да бъде открит. На това заседание представителите на САЩ и Франция призоваха Съвета да подкрепи дипломатическите действия.

Позициите на Ливан и Израел

Премиерът на Ливан Наджиб Микати подкрепи инициативата на страните, подписали декларацията. Той сподели, че е щастлив от подкрепата, която неговата родина получава и прикани Съвета за сигурност на ООН да гарантира изтеглянето на израелските части от окупираните части на Ливан.

Дани Данон, който е представител на Израел в ООН, сподели, че страната му също иска военните действия да бъдат прекратени, за да може хората да се върнат в домовете си. Той каза още, че това е нещо, което всички искат и „ще се случи или преди, или след война“. Данон също сподели пред Съвета, че страната му не иска пълномащабна война, но в същото време не спомена нищо по отношение на прекратяването на огъня с Ливан.

Каква е ситуацията в района

Бомбардировките са предизвикали евакуацията на над 90 000 ливански жители. По данни на ливанските власти загиналите от атаките до момента са над 600, а ранените са над 1800. Вчера за първи път военната групировка „Хизбула“ изстреля ракета към Тел Авив, като атаката е била насочена срещу централата на израелската разузнавателна агенция „Мосад“.

Конфликтът предизвика евакуирането на множество чуждестранни граждани от Ливан. Британският премиер Киър Стармър призова всички граждани на Обединеното кралство да напуснат страната, за да се гарантира тяхната безопасност.