Плацебо ефектът – как умът може да излекува тялото
Знаете ли, че човек може значително да подобри здравословното си състояние чрез силата на мисълта? Да, точно така – много хора смятат, че това е по-скоро идея за сценарии за научно-фантастичен филм, но всъщност собствената ни психика може да бъде лекарството, от което имаме нужда.
По тази причина се провеждат редица изследвания около плацебо ефектът – феномен в медицината, който наистина потвърждава възможността човек да се излекува само чрез собствените си мисли.
В следващите редове ще обърнем внимание на способностите, които собственото ни тяло притежава.
Какво представлява плацебо ефектът
Плацебо ефектът е специално явление, което се проявява, когато човек изпитва подобрение в своето здравословно състояние, въпреки че е преминал фиктивно лечение с „фалшиво“ хапче (обикновено направено от захар).
С други думи, убеждението, че определено лечение ни помага, може да задейства определени биохимични процеси, които всъщност да задействат оздравяването или да подпомогнат възстановяването на организма. Важно е да подчертаем обаче, че хората, които преминават през плацебо ефект, не знаят, че всъщност са подложени на такъв тип лечение.
Как работи плацебо ефектът
Всъщност плацебото представлява положително мислене – силна вяра, че даденото лечение ще има благоприятен ефект и ще доведе до оздравяване. Чрез този метод се потвърждава силната връзка между ума и тялото, физическото и психическото здраве.
Обикновено плацебо ефектът се използва предимно при клиничните проучвания, които са част от процеса по създаване на лекарства. Най-често се извършва следният опит – участници (доброволци) са разделени на две групи – на едната група се дава истински медикамент, а на другата се дава фалшиво хапче (плацебо). По този начин ако двете групи реагират по един и същи начин, то се смята, че истинското лекарство не действа.
В последните години обаче учените обърнаха внимание на множество случаи, при които онези, които са получили фалшиво хапче, имат подобрение в здравословното състояние. Това пък доведе до установяване на факта, че всъщност плацебо ефектът не изключва лечебните свойства на лекарствените продукти, а показва, че има и друг начин за лечение.
Все още не е открито как точно работи плацебо ефектът – ясно е обаче, че е свързан с повишаване на ендорфина и допамина, които пък са пряко свързани с повишаване на доброто настроение, както и за подобряване на работата на някои сектори в мозъка. А всичко това пък може да има терапевтичен ефект както върху психиката, така и върху физическото състояние.
Интересно е да допълним също, че хората, които знаят, че са на плацебо лечение, също често изпитват подобрение.
Плацебо и ноцебо
Ако плацебо ефектът е „положително мислене“, то неговата противоположност е ноцебо ефектът. Чрез него се потвърждава теорията, че негативното мислене може да влоши здравословното състояние на пациента.
Силата на ума
Не е тайна, че психическото състояние и настройка имат ключово значение за общото здраве на организма. Всъщност колкото повече човек си мисли неща като „Няма да се оправя“, „Чувствам се ужасно“ и т.н., толкова повече всъщност може да се влоши неговото състояние.
Негативните мисли често водят до депресивни състояния и тревожност, а това пък може да повиши нивата на стрес. По тази причина се препоръчва, независимо каква е ситуацията, да се мисли положително, колкото и да е трудно.
Позитивното настроени и визуализацията на едно по-добро бъдеще. Когато човек е болен, той трябва да си представя как в бъдещето (или в близките дни) ще се оправи – по този начин ще подобри настроението си и ще редуцира нивата на стреса.
За целта могат да се използват и техники за медитация и релаксация, които също могат да допринесат за подобряване на здравословното състояние. Използването на утвърждения и увереност в целия процес също може да помогне.
Плацебо ефектът е доказателството, че умът и тялото са свързани. Разбира се, този феномен невинаги може да доведе до пълното излекуване на пациента, но пък има доказателства, че има ключова роля в това.