Днес официално страната ни получи последното „ДА“ по пътя към еврото. Това бе една от последните стъпки, които делят България от присъединяването в еврозоната.
С 531 гласа „ЗА“, 69 „против“ и 79 „въздържали се“ депутатите в Европейския парламент одобриха по-рано днес приемането на еврото като официална валута в страната ни от 1 януари 2026 г. Малко по-късно през деня пък и Съветът на ЕС във формат ЕКОФИН (министрите на финансите и по икономическите въпроси на страните-членки от ЕС) също одобри единодушно последните решения, свързани с приемането на еврото в страната ни като официална валута.
Съветът на ЕС по икономически и финансови въпроси прие всичките правни актове, които бяха необходими за приключване на процедурата по приемане на България в еврозоната от началото на следващата година.
„От името на Съвета по икономически и финансови въпроси бих искала да поздравя нашите български приятели за влизането в еврозоната. Поздравления за това велико постижение за вашата страна. Като председател на ЕКОФИН пожелавам успех с въвеждането на еврото от 1 януари 2026 г.“, каза Стефани Лос, министър на финансите на Дания.
България става 21-ят член на еврозоната от 1 януари 2026 г.
Почти две десетилетия след влизането на страната ни в Европейския съюз сме готови да приемем и еврото като своя официална валута. По този начин ще се сложи край на валутния борд, който действаше в последните почти 30 години в страната.
Трите основни решения, които ЕКОФИН прие с пълно единодушие са: добавяне на България в списъка на страните от еврозоната, определяне на курса за обмяна на лева в евро - 1.95583 лв. за 1 евро (т.е. без промяна в курса) и за въвеждане на европейската единна валута.
Какво следва? Заплатите, пенсиите, социалните помощи ще се изплащат в евро, като ще се преизчисляват автоматично по официалния курс, който, както стана ясно, остава непроменен. В първите 6 месеца от 2026 година банкнотите и монетите в лева ще се обменят напълно безплатно и в неограничени количества във всички банки.
От 8 август 2025 г. пък се очаква всички магазини (физически и онлайн) да обявят цените на стоките и в лева, и в евро, като това ще продължи и през следващата година, за да могат гражданите да свикнат с промените. Едновременното ползване на двете валути ще бъде от началото до края на януари 2026 г.
Приемането на страната ни в еврозоната е исторически момент. „Влизането в еврозоната е само началото – успехът ще зависи от това как ще използваме новите възможности“, сподели управителят на БНБ Димитър Радев.