Вчера в социалната мрежа „Екс“ Илон Мъск обяви, че основава нова партия, носеща името „Америка“. Новината идва ден, след като най-богатият човек в света попита своите последователи дали трябва да основе нова партия. Новината идва на фона на все по-силно влошаващите се отношения на мултимилиардера с президента Доналд Тръмп.
Припомняме, че Илон Мъск бе неотлъчно до държавния глава на САЩ по време на предизборната кампания. Той също така бе главен съветник на Тръмп по въпросите на съкращаването и преструктурирането на федералното правителство през първите няколко месеца от втория мандат на президента.
Впоследствие обаче отношението между Тръмп и Мъск значително се влошиха – всичко започна от разногласия по отношение на закона за намаляване на данъците и за увеличаване на разходите за отбрана и сигурност по границите. Според президента Тръмп мултимилионерът е недоволен, тъй като законът отнема кредити за зелена енергия за електрическите автомобили на „Тесла“. От друга страна предприемачът заяви, че новите мерки могат да влошат допълнително икономическото състояние на страната.
Президентът Тръмп също така заплаши, че може да отнеме всички пари, които „Тесла“ и „СпейсЕкс“ получават от държавни субсидии.
Новата партия „Америка“
Основаването на новата партия е вид предизвикателство от Мъск към установената двупартийна система в САЩ. „Днес е формирана партия „Америка“, за да ви върне свободата“, заяви бизнесменът.
„Мисля, че е абсурдно да се създава трета партия. Имаме огромен успех с Републиканската партия. Демократите са загубили посоката си, но винаги е имало двупартийна система и мисля, че създаването на трета партия води само до объркване“, сподели президентът Тръмп.
Републиканците пък смятат, че враждата между Тръмп и Мъск може да навреди сериозно на Републиканската партия. Според тях напрежението между президента и мултимилионера може да доведе до загуба на мнозинство в двете камари на Конгреса на междинните избори през ноември през 2026 г.
Световен отзвук
Създаването на новата партия „Америка“ предизвика отзвук в медиите по различни точки на света. „Създаването на нова партия е едно, но превръщането ѝ в истинско движение е съвсем различна тема“, отбелязва в. „Вашингтон пост“. В изданието се посочват и шест предизвикателства пред новия политически проект – правилата за допускане до изборите в различните щати, исторически неуспех за т.нар. „трети партии“, неяснота относно обхвата на дейността на партията, несигурност дали „Америка“ ще събере достатъчно поддръжници, необходимост от политически съюзници, търпението и упоритостта на самия Мъск.
„По-ранните публикации на Мъск подсказваха, че той ще се съсредоточи върху две или три места в Сената и осем до десет района в Камарата на представителите“, отбелязва британският вестник „Гардиън“.