Голяма част от пожарите в страната остават активни. Въпреки че дъждът излял се на някои места помогна на огнеборците, ве още има активни огнища. Вчера беше изгасен пожара на Витоша, който се разрази над пернишкото село Чуйпетлово, който попадна в обхвата на местността Морените.
Междувременно продължава гасенето на пожара в планина Славянка, който се разрази на българо-гръцката граница. Ситуацията там остава сложна. Над 100 души са на терен, сред които военни, ловци, доброволци и професионални огнеборци. За гасенето на пожара в местността се използват и двата шведски самолета.
Ситуацията в село Сенокс е овладяна. Останало е само едно огнище на пожара, което също е почти загаснало. В село Малешево пожарът е локализиран още в събота, което позволи на хората от близките две села да се приберат по домовете си. Кметът на община Стумяни отмени бедственото положение.
Снощи е възникнал пожар в труднодостъпния район на връх Синаница в Пирин. 15 служители на НП Пирин са се отправили към мястото. Пожар бушува и на територията на Национален парк Рила, която обаче не попада в границите на Държавните горски стопанства.
Служителите на парк се опитват да овладеят пожара със собствени сили. Екипи на горското стопанство са готови да се присъединят към тях при нужда.
Наличие на огнище на пожар има и в Искърското дефиле в района на Своге.
България на второ място по горски пожари в ЕС
Според Европейската информационна система за горски пожари, България е на второ място в Европа за 2024 година, след Кипър. Това съобщи изпълнителния директор на асоциацията отговаряща за горските пожари.
Според статистиката страната ни преживява по около 600 горски пожари всяка година. Тези инциденти засягат годишно по около 10 000 хектара земя. През тази година пожарите са засегнали много по-голяма част от територията на страната ни в сравнение с миналата.
В държави като Португалия и Гърция, където силата на огъня е много по-голяма и обхватна, се наблюдават по-ниски стойности в сравнение с броя на отчетените пожари в България.
Експерти споделят, че един от проблемите, който дават отражение на повечето пожари през това лято е, инвестицията в противопожарно оборудване, вместо в превенция на възникването на пожари. Приблизително между 40% и 50% от горите в България попадат във високорисковата категория за горски пожари.
Поради тази причина се налагат проактивни мерки за управление на горските ресурси и засилване на стратегиите за управление на пожарите. Властите призовават да бъдем внимателни и да избягваме създаването на пожарни ситуации.