Нова година по нови правила. Празникът изобщо няма да е същият заради задължителното изискване тържествата навсякъде да приключват в 22.00 часа.
Най-голямото предизвикателство за хотелиери и посетители в Банско ще бъде внезапният край на празничната вечеря.
„Проблем ще бъде за самите клиенти. Всеки иска да празнува и всеки един иска в 00.00 ч. да гръмне шампанското.
Обяснихме на гостите как стоят нещата още при резервацията.”, каза хотелиерът Малин Бистрин.
„Изненадах се от това условие и останах малко разочарован. Ще се опитаме да направим малък купон на рецепцията. Ако може - супер, ако не, отиваме да спим.”, сподели гостът Андрей.
След общата вечеря в ресторанта, посетителите на хотела ще могат да посрещнат Новата година в по-малки компании.
„След 22.00 ч. ще създадем условия да посрещнат празника. Ще подготвим шампанско, ще сервираме, но в общите части, в ресторанта – не.”, обясни Малин Бистрин.
Подробно за правилата
На една маса в ресторанта ще могат да сядат най-много до шестима души. И между тях пак ще трябва да се спазва някаква дистанция.
В хотела на Малин Бистрин планират в празничната вечер да разделят гостите си на два потока.
„От 18.00 ч. до 20.00 ч. ще се хранят родителите с децата, от 20.00 ч. до 22.00 ч. – останалите гости. Дистанцията я има, ще работим на 50 % запълненост.”, обясни хотелиерът.
В хотелите все още има места за Нова година, но никой не очаква сериозно раздвижване на пазара в последните часове. На влизане на всички посетители ще им бъде мерена температурата, а персоналът периодично ще дезинфекцира общите помещения.
Хотелът на Георги Думанов също ще остане почти празен за празника.
„Очакванията за резервации в последните дни не се оправдаха. В Банско работят едва 50 % от хотелите.
Бизнесът е изправен пред дилемата да работи или не. Според мен доста от колегите ще фалират, ако не се вземат спешни мерки.
За съжаление, нямаме достатъчно резервации и през януари.”, коментира Думанов.
Оправят пътища до високи, засегнати райони
Премиерът Бойко Борисов инспектира реновираният път до Рилския манастир. В отсечката между град Рила и Светата обител беше издигната подпорна стена, с която беше укрепен участъкът, блокиран от срутище в началото на годината.
„Подпорната стена е дълга 150 метра и висока повече от 4 метра. Денивелацията в района е над 100 метра.”, съобщиха експертите, придружаващи министър-председателя.
"Разкошен път от Рила до Рилския манастир с европейско финансиране. Тук беше тежкото свлачище.", заяви премиерът. По обекта са работили и алпинисти.
С Бойко Борисов беше и кметът на град Рила Георги Кабзималски, който подчерта, че в населеното място няма проблеми с нито една социална услуга към момента. Ремонтите по сградите, предвидени за саниране, са приключили успешно.