Забележителна гледка ще „украси“ небето тази седмица – кометата C/2023 A3 (Tsuchinshan – ATLAS) ще премине близо до Земята. Тя бе открита в началото на 2023 г., като учените от НАСА поясниха, че кометата и друг път е „посещавала“ небето ни – преди 80 000 години. Това става ясно от нейната траектория, която има елиптична форма. Последният път, в който кометата е била видима от Земята, е бил в периода на Каменната ера, когато предците ни постепенно са започнали да мигрират от Африка към Азия.
От Института по астрономия с НАО при БАН споделиха, че ярка комета ще може да се наблюдава и в небето над България. След като се завъртя около слънцето на 27 септември, тя започна да се вижда значително по-ясно. Най-добра видимост към нея обаче ще има след 12 октомври, тъй като тогава ще бъде възможно най-близо до нашата планета.
Кометата C/2023 A3 (Tsuchinshan – ATLAS) ще може да се вижда в небето над България ниско над западния хоризонт около 20:00. Тя ще може да се наблюдава около седмица, като с всеки изминал ден яркостта ѝ ще избледнява, тъй като Tsuchinshan ще продължи своето „пътешествие“ през Слънчевата система.
Защо е толкова забележителна кометата Tsuchinshan
Tsuchinshan е от кометите, които имат впечатляваща опашка. Преминавайки в близост до слънцето, този тип обекти се нагряват и освобождават газ и прахови частици – по този начин се получават т.нар. кома, която свети, и опашка. В зависимост от това колко запаси от лед има, кометата може да има изключително плътна и дълга опашка.
Според прогнозите на учените от НАСА, Tsuchinshan ще може да се вижда с невъоръжено око и се очаква нейната опашка да бъде наистина впечатляваща. Разбира се, тази комета е преминала в близост до Земята преди доста време, а това означава, че външният ѝ вид не може да се предскаже с точност, тъй като учените не разполагат с предишни данни.
Tsuchinshan в небето над България
За да наблюдавате изключителната комета Tsuchinshan, трябва да изберете тъмно място (неосветено), което има нисък западен хоризонт. Можете да използвате за ориентир Венера, тъй като кометата ще се намира на около 25 градуса вдясно и малко по-високо от горещата планета.
В дните между 13-14 октомври кометата ще се намира по-високо в небето, което също може да спомогне за по-добрата видимост. На 12 октомври, когато се очаква Tsuchinshan да бъде най-ярка, се очаква времето да бъде подходящо за наблюдение – без облачност, която да затруднява видимостта.