„Ваксинационната кампания активно може да продължи с осигурени над 200,000 дози ваксини срещу COVID-19 след като днес пристигнаха още 151,000 ваксини. По най-бързия начин РЗИ и личните лекари да ваксинират желаещите, да се отворят зелените коридори и ще имаме една сериозна армия от победили коронавируса – ваксинирани и оздравели“.
Това заяви министър-председателят Бойко Борисов в хода на редовното правителствено заседание и акцентира, че през април се очакват още над 700,000 дози ваксини.
Премиерът припомни и това, че от утре, 1 април, врати отново отварят театри, музеи, галерии, библиотеки, кина, фитнес центрове и спортни зали при 30% от капацитета им. Разрешават се също посещенията в откритите площи, тераси и градини на заведенията за хранене при работно време до 23:00 ч.
Новите одобрени тестове за България
По време на днешното правителствено заседание кабинетът одобри втори Договор за дарение на комплекти за тест за антиген „всичко в едно“ за диагностика на COVID-19 за България от Европейската комисия. Дарението е по линия на специалния инструмент на Европейката комисия, който подпомага държавите членки за справяне в борбата с коронавируса, включително чрез осигуряване на ваксини за всички европейски граждани. Съгласно договора България ще получи 134 825 антиген теста „всичко в едно“. Тези тестове се ползват в болниците, линейките диагностично-консултативните центрове и др.
Кое ни пази от мутациите на Ковид
Ключов компонент от имунната система - Т-клетките, които реагират при борба с инфекцията от основната версия на новия коронавирус, защитават и срещу трите най-тревожни засега негови разновидности, съобщи Ройтерс. Това е установило лабораторно изследване, проведено в САЩ.
Няколко проучвания вече показаха, че определени варианти на новия коронавирус може да преодолеят имунната защита, предизвикана от антитела и ваксини. Но антителата, които пречат на коронавируса да проникне в клетките, не изчерпват защитата, сочат резултати от изследване на Националния институт по алергични и инфекциозни болести в САЩ.
Т-клетките играят важна допълнителна защитна роля.
"Нашите данни, както и резултатите от други групи, показват, че Т-клетките при хората, заразени с вариантите на коронавируса, напълно разпознават основните разновидности, идентифицирани във Великобритания, Република Южна Африка и Бразилия", каза ръководителят на изследването Андрю Ред от института, който преподава и в медицинското училище на университета "Джонс Хопкинс".
Учените са анализирали кръвни проби от 30 души, възстановили се от COVID-19 преди появата на новите, по-силно заразни разновидности. В тези проби те са идентифицирали специфична форма на Т- клетките, активна срещу коронавируса и са наблюдавали как тези Т- клетки реагират на вариантите от Великобритания, Република Южна Африка и Бразилия.