Управителният съвет на Международния валутен фонд оставя на поста управляващия директор Кристалина Георгиева. Решението е било взето след разглеждане на обвиненията за предполагаем натиск върху служители на Световната банка да променят данни по начин, облагодетелстващ Китай.
Твърденията на американската правна кантора "УилмърХейл" бяха, че Кристалина Георгиева е оказала такъв натиск по времето, когато е заемала висок пост в банката. В изявление на финансовия министър на САЩ Джанет Йелън се посочва, че докладът повдига сериозни въпроси, но няма убедителни доказателства за ролята на Георгиева и не се налага смяна в ръководството на Фонда.
Управителният съвет потвърди, че има пълно доверие в Георгиева. И заяви, че има доверие в стремежа на българката да поддържа най-високите стандарти на добро управление и почтеност в МВФ. В същото време се планира среща на Управителния съвет, на която ще бъдат обсъдени институционални предпазни мерки, гарантиращи безпристрастността на служителите на международната кредитна институция и възможността за подаване на оплаквания, изразяване на несъгласие и поддържане на отчетност, отбелязва Ройтерс.
Георгиева благодари на УС за гласуваното доверие и подчерта, че отправените ѝ обвинения са били неоснователни, съобщава Франс прес.
Според Йелън е необходимо да се вземат „активни мерки за засилване на доверието в МВФ и достоверността на информацията”, предоставяна от институцията.
Освен това, Георгиева и други лидери на МВФ трябва да декларират отново, че държат на прозрачността в изследванията, анализа и определянето на политиката на фонда.
Сагата „Канадецът Петков“
Производството по казуса с двойното гражданство на Кирил Петков трябва да продължи. Това мнение изрази в предаването Даниел Вълчев, декан на Юридическия факултет в Софийския университет.
„След решение номер 3 на КС от миналата година, става ясно, че когато един указ на президента бъде обявен за противоконституционен, тази противоконституционност го засяга не занапред, а се връща назад, от момента на неговото издаване.
Правен интерес още има. Ако бъде обявен за противоконституционен указът на президента, макар и частично – в частта за назначаването на това лице, това означава, че той никога не е бил министър.”, заяви Вълчев.
Какво казват документите
Уточнявайки, че не е виждал документите, а само публикуваното в медиите, Вълчев обясни, че от това, което е видял става ясно, че до 20 август Петков е бил и канадски гражданин.
Ако КС обяви указа на президента за частично противоконституционен, това няма да засегне директно издадените от Петков като министър актове.
„При положение, че никога не е бил министър, ако бъде постановено такова решение, това означава, че различни лица може да искат да атакуват неговите актове”, обясни Вълчев.
Той обаче допуска, че тези актове ще бъдат „санирани” от настоящия министър.
„Президентът Радев по всяка вероятност не е знаел за това. Не допускам, че български президент може да подпише указ, видимо противоконституционен, ако е знаел за това. Най-вероятно кандидатът е подписал декларация с невярно съдържание и той се е предоверил”, коментира Вълчев.