„Мийм“, „меме“, „мем“ – три различни думи и едно просто значение. Добре дошли в новия век, в който ако кажеш, че един човек е страшен мийм, това по никакъв начин не го свързва с черно-белите актьори, които играят с жестове. Това е израз на подигравка към социалното място или външен вид на въпросната персона.
Освен това, меме има много по-широко и често използвано значение на хумористична картинка в социалните мрежи, които съчетават ирония, визуална простота и социален коментар. Те са средство за предаване на послания и дори на трупане на слава.
Миймчетата са навсякъде в нашия живот, те са фолклорът на съвременния човек, който мутира и Ви кара да се присмеете на всяка една трудност на живота. Те се разпространяват от уста на уста, не е ясен техният първоизточник и рядко потъват в забвение.
Пътят към славата преминава през мийма
Едва ли собствениците на котарака Смудж са подозирали, че техният любим пухкав приятел ще се превърне в сензация и повод за креативност и много смях. Няма как да не сте виждали картинката с плачещата блондинка, която сочи с пръст бяла котка, настанена зад трапеза и гледаща хладнокръвно.
Връщаме Ви 6 години назад във Фейсбук, където комбинацията от двете картинки заля фийдовете на милиарди потребители в мрежата. Мистериозната дама е актрисата Тайлър Армстронг, а сцената е от епизод на „Истински домакини от Бевърли Хилс“.
Благодарение на мийма, актрисата до ден днешен се радва на незатихваща слава, която я изстрелва в шоуто на Опра Уинфри и дори до физическа среща с пухкавия бял котарак. И собственикът на Смудж, и Тайлър споделят приятни чувства относно непрекъснатите мемета и дори създават свои, разпространявайки ги из социалните мрежи.
Името Андраш Арато може би не Ви говори нищо, но със сигурност сте виждали мемета с един белокос чичко с бели зъби и физиономия, изразяваща дискомфорт. В ТЕД разговор, Арато споделя, че меме славата е най-доброто нещо, което е можело да се случи в неговия живот.
Гавра с обществото
Мийм културата крие своите тъмни страни и това е гаврата с възрастни и деца с физически и психични проблеми. Пример за това е историята на Марая Андерсън – 2-годишно момиченце с рядко заболяване на когнитивните функции и дихателните органи.
Снимка от нейния рожден ден изтича в мрежите и за нула време се превръща в предизвикателен шаблон за присмех, расистки коментари и ирония. Нейните родители всячески се опитват да спрат движението, засягащо тяхното малко момиченце, но за съжаление, без резултат.
„Нашето бебе е истинско. Нашето бебе е тук. Нашето бебе не е чудовище“ – плачейки изричат те в новините на WCBD Chanel 2, което привлича вниманието на много психолози и активисти, които са против публичното унижение на хора.
Отвъд известните миймчета, които унижават хората години наред, в общи чатове и фейсбук групи всеки от Вас може да намери своя снимка от детството си с хумористично послание, без дори да сте подозирали. Масовият човек подражава на своите идоли и превръща социалните мрежи в среда за обиди и смях на чужд гръб и болка.
Кодово име: Меме
Меметата често следват модата покрай различни културни събития (Met Gala, Оскари, наградите „Грами“ и дори изборите за президент в различни части на света). Много често те могат да бъдат вътрешни шеги между определена група от хора – геймъри, програмисти, студенти, киномани, музиканти и т.н.
Това много напомня на идеята за местни поговорки и послания, пригодени за определен район на страната. Както всяка група има определен жаргонен език, така и меметата са начин на изразяване на определена ситуация чрез хумор, който е разпознаваем само за „истинските ценители“.
Сериалите и филмите също са много добър източник на снимки, познати на всички фенове на определен франчайз. Те обикновено са извадка от сцена с текст, който описва смешна житейска ситуация.