В последните години летата в България често са свързани не само с високи температури, но и с изключително много пожари, които трудно се потушават и които често водят до сериозни имуществени щети.

Летните горещини и тази година са налице, а това води до създаването на идеални условия за възникването на огнища, които биха могли да застрашат човешки животи, да изпепелят домове, животни, както и да нарушат екоравновесието в природата.

Ето защо в следващите редове ще обърнем специално внимание върху някои предпазни мерки, които не само могат да ограничат риска от пожар, но могат и да спасят живота ви.

Ограничете риска от възникване на пожар

Има някои малки неща, които обаче имат съществено значение за намаляване на риска от пожари, особено през лятото, когато всички треви са сухи. Не изхвърляйте в никакъв случай фасовете си в природата и внимавайте къде тръскате пепелта – дори и една малка искра може да доведе до огромно бедствие.

Вместо това запазете фаса в чантата си или в джоба на дънките, когато не намерите кофа, където да го изхвърлите безопасно. Не изхвърляйте стъклени бутилки или други предмети от стъкло в природата – те могат да подействат като лупа, която да доведе до появата на пламък.

В никакъв случай не палете огън на открито, не използвайте барбекюта извън разрешените за целта зони. Ако пък живеете или работите в район, където ежегодно възникват пожари, старайте се да поддържате дворните площи чисти от суха растителност и лесно запалими материали. При възможност можете редовно да поливате растенията, за да ограничите допълнително опасността.

Възникна пожар! Какво да правим?

На първо място е важно да запазите спокойствие – паниката няма да ви помогне и е възможно да допуснете ключови грешки. Обадете се незабавно на телефон 112 и обяснете подробно къде се намира мястото на пожара. Всяка една подробност може да помогне на пожарникарите да достигнат по-бързо до горящата зона.

Не реагирайте импулсивно и не се опитвайте да загасите пожара сами, особено ако нямате опит като пожарникар или доброволец. Огънят може да се разпростре бързо и да ви хване в капан, от който няма измъкване. Професионалистите знаят как да се справят и могат да ви обучат, ако ситуацията налага работа с доброволци.

Ако се намирате в близост до огъня, задължително покрийте устата и носа си с влажна кърпа и се отдалечете в посока, обратна на вятъра и огъня.

Подготовка у дома

Ако домът ви се намира в район, където има опасност от пожари, трябва да направите план за евакуация за вас и вашето семейство, ако се наложи. Добре е в дома си да имате пожарогасител, който да бъде на удобно място и да знаете предварително как се използва.

В такива ситуации е добре да имате под ръка вода, фенерче, както и да подготвите чанта с най-важните неща – документи, зарядни устройства, телефони, лекарства. Ако имате малки деца, поговорете с тях по отношение на безопасността и какво да правят при пожар.

При евакуация трябва да следвате препоръките на властите и да не предприемате опасни начинания. Не се връщайте в зоната, докато няма официално разрешение. Макар да сте притеснени за имуществото си, не бива да забравяте, че безопасността е на първо място и трябва да изчакате.

Ако домът ви бъде обхванат от пожар, напуснете жилището възможно най-бързо и се уверете, че всички членове на семейството са навън и в безопасност. Никога не се връщайте за вещи – колкото и важни и сантиментални да са те. Това може да коства живота ви. Едва когато сте в безопасност, трябва да се обадите на тел. 112, за да могат пожарникарите да се справят с огнената стихия.

Всеки пожар може да бъде предотвратен – с отговорно поведение, бдителност и информираност.