Българската антикорупционна комисия беше приета за пълноправен член на Мрежата на органите за превенция на корупцията. Организацията е създадена през октомври 2018 г. в Хърватия, по време на конференция, проведена в рамките на хърватското председателство на Комитета на министрите на Съвета на Европа, в сътрудничество с Групата държави срещу корупцията.
Сред членовете на мрежата са антикорупционните органи на Италия, Франция, Дания, Румъния, Гърция, Словакия, Словения, Сърбия, Естония, Канада, Черна гора и др. Участват и организации със статут на наблюдатели, както и асоциирани членове, съобщават от КПКОНПИ.
Целта на Мрежата е професионално сътрудничество, обмен на информация и опит. Предвидени са и механизми за взаимно подпомагане и споделяне на добри практики, насърчаване на оперативната независимост на всеки от членовете, както и прилагане на международните стандарти за предотвратяване на корупцията.
Мрежата има Управителен съвет и Секретариат, като председателството се осъществява ежегодно на ротационен принцип от пълноправните членове, след определянето им с тайно гласуване. През 2020 г. организацията бе ръководена от Антикорупционната агенция на Франция.
Именно от тази агенция, както и от Националния орган за борба с корупцията на Италия /ANAC/ към КПКОНПИ бе отправено предложение за кандидатстване в Мрежата. След положително становище на Министерство на външните работи на България, учредителната декларация на Мрежата бе подписана от председателя на КПКОНПИ Сотир Цацаров.
Комисията бе приета за пълноправен член на заседание на Управителния съвет, проведено на 16 декември 2020 г. През настоящата година за председател на NCPA е избрана Агенцията за превенция на корупцията в Сърбия.
Борисов заяви, че инвестираме в образование дори в криза
„В тази криза успяваме да намерим средства не само за мерки в подкрепа на бизнеса и хората, за хората на първа линия, за закупуването на ваксини и апаратура за болниците, но и продължаваме да инвестираме в образователната инфраструктура.“
Това заяви министър-председателят Бойко Борисов по време на редовното правителствено заседание.
Какво направи правителството за образованието
Кабинетът отпусна първите 2 118 718 лева по линия на тригодишната програма на Министерството на образованието и науката за изграждане и реконструкция на ясли, детски градини и училища. Общо по програмата на образователното ведомство се предвижда да се отпуснат 210 млн. лв. – по 70 млн. лв. за всяка от трите години.
Премиерът подчерта, че държавата продължава да изплаща и ежемесечната добавка на пенсионерите у нас, както и да подпомага финансово всички засегнати бизнеси по време на пандемията.
Борисов припомни за изпълнения ангажимент на правителството за двойно увеличение на учителските заплати и увеличението на заплатите на преподавателите във висшите учебни заведения.
„Всичко това е възможно, защото и приходните агенции, и правителството през годините е било спестовно и отговорно. Спестените пари ни помагат в момента. Държали сме здраво финансовата дисциплина“, акцентира Борисов.