„Броят на заразените с COVID-19 ще продължи да се увеличава. Тази седмица в работните дни може да достигнем и рекорди на дневна заболеваемост”.

Това заяви проф. Тодор Кантарджиев пред медиите.

„Основната заплаха за нашето общество в момента е голямата временната нетрудоспособност. Част от хората ще трябва да си бъдат вкъщи. Те няма да са много болни, но няма да са на работа. Трябва да се направят графици и отделни екипи в предприятията, трябва да има взаимозаменяемост, ако не искаш да ти спре предприятието. Това, освен ваксинацията, е най-важното в момента”, каза още той.

По думите му Омикрон се разпространява много по-бързо от предходните щамове Делта и Бета. Хоспитализираните и починалите обаче са много по-малко. Той цитира данни от Южноафриканската република, където Омикрон беше регистриран за първи път през миналата година.

Кантарджиев е категоричен, че хората със симптоми на коронавирус трябва да си останат вкъщи. „Заразените не трябва да ходят на работа. Ако някого го дразни гърлото или има хрема и кихане, нека си остане вкъщи”, коментира той.

„За съжаление при Омикрон има пет пъти по-голяма вероятност да го прекараш втори път. Който е боледувал преди повече от 4-5 месеца – нека се ваксинира.

Притеснява ме и това, че не знаем при Омикрон какво се случва с т. нар. „късен COVID”. Не е ясно и колко ще трае имунитетът след този вариант на коронавируса.”, посочи още Кантарджиев.

Да очакваме ли поевтиняване на газа

„Във вторник ще внесем заявление в КЕВР, в което ще прогнозираме намаление на цената на природния газ. Тази цена ще е с поне минус 12-13 процента”.  Това заяви пред медиите изпълнителният  директор на "Булгаргаз" Николай Павлов.

„Изпратихме писмо до МС и до Министерство на енергетиката на 31 декември, в което упоменахме каква се очаква да бъде цената на газа за февруари и март и каква ще е ликвидната дупка, която ще се появи в резултат на мораториума. Ние предупреждаваме съвсем навреме.”, подчерта още той.

Изпълнява ли „Булгаргаз“ своите функции

По думите му „Булгаргаз” прави всичко възможно, за да може българският потребител да има възможно най-ниската цена на газа.

„Нека обаче не забравяме, че тази суровина е вносна и цената ѝ се образува по борсови цени. Следваме начина на ценообразуване, който е утвърден  от КЕВР и няма как да фалшифицираме нещо.”, категоричен е Павлов.

И допълни: „Съгласно Закона за енергетика ние даваме прогнозна цена за газа за месец напред”. 

„Настоящият Борд на директорите на „Булгаргаз” е назначен след конкурс от служебното правителство през месец юли миналата година. Всеки един от членовете е защитил своята концепция, спечелил е конкурса и в момента е в Съвета на директорите. Самият аз работя в компанията от 2015 година”. Така отговори на нападките, отправени към дружеството, а именно, че „хора на ГЕРБ саботират дейността му”, посочи Павлов.