Бангладеш се тресе от безредици от юли месец, когато бяха организирани протести срещу квотната система за държавни работни места. По-късно те прераснаха в движение показващо недоволството си към управлението на автократичната администрация на премиерката на страната Шейх Хасина Вазед.

Мащабните протести принудиха премиерката да напусне поста си и да избяга в Индия. Така беше сложен край на 15-годишното ѝ управление. Хасина и още девет души са обвинени в извършване на „геноцид и престъпления срещу човечеството“ по време на продължителните протести през юли месец.

По време на безредиците стотици хора загинаха преди свалянето на премиерката на страната от власт. Висш официален представител на Международния трибунал за престъпленията, който е специализиран в преследването на геноцид и престъпления срещу човечеството съобщи за постъпила жалба. В резултат на това е започнало разследване, след чието приключване трибунала ще предаде заключенията си на прокурорите.

Разследването се води срещу четирима високопоставени членове на кабинета Шейх Хасина Вазед, както и срещу бившия началник на бангладешката полиция и още трима други полицейски служители.

В подадената жалба са изнесени твърдения, че обвиняемите са ръководели, планирали и извършили геноцид и престъпления срещу човечеството. Посочено е, че са убивали протестиращи срещу правителството, които са били невъоръжени цивилни.

По данни повече от 500 души са убити по време на продължилите месец протести. Те бяха организирани с цел да се сложи край на дискриминационната система на квоти за работа в правителството, които са се превърнали в масово въстание срещу правителството на бившата министър-председателка.

Нови протести и нападения срещу поддръжници на Хасина

Вчера Бангладеш беше разтресен от нови мащабни протести и размирици. Протестиращи студенти и политически активисти, които бяха въоръжени с бомбички, железни пръти и тръби нападнаха поддръжници на свалената министър-председателка.

Демонстрантите достигнаха до къщата на бащата на Хасина, който е бивш лидер на държавата. Той е убит по време на военния преврат състоял се на 15 август 1975 година. Тогава лидерът на движението за независимост Рахман е убит заедно с повечето членове на семейството му.

Днес къщата на бившия лидер е превърната в музей с експозиция за военния преврат. На 5 август тази година тя бе опожарена. Това се случи няколко часа след свалянето на Хасина.

Привържениците на премиерката в изгнание, които са се опитали да достигнат до музея са се сблъскали с протестиращите. Демонстрантите ще продължат протестите, чието цел е Хасина да бъде съдена за геноцида над народа. В момента тя се намира на доброволно изгнание в Индия.