Помните ли последния път, в който се потопихте изцяло в някоя книга? Сещате ли се как забравихте за всичко около себе си? Как напрежението и тревогите изчезнаха? Е, да, книгите имат този ефект, но много малко хора си дават сметка за това.

Различни изследвания показват, че четенето има редица ползи за човека – както от гледна точка на физическото, така и от гледна точка на менталното здраве. Книгите, независимо дали са художествени, или не, могат да подкрепят развитието на когнитивната функция на мозъка, както и да предотвратят развитието на различни болести, свързани с мозъчната дейност. Какво обаче се случва в главите ни, докато четем?

Мозъкът и четенето – пътят към здравето

Четенето на книги всъщност помага за „раздвижването“ на различни сектори в мозъка – по тази причина може да се каже, че то подкрепя дейността на органа, а това може да забави развитието на различни заболявания като деменция, Алцхаймер, склероза и т.н.

Чрез четенето на книга мозъка се тренира да декодира букви и думи, а след това да ги свърже с определени звуци, значения, представи. Това, разбира се, е свързано и с обработката на получената информация, разбирането на нейния смисъл и т.н. Четенето също така е свързано и с моториката на очите и по-точно с тяхното координирано движение.

Книгите могат да допринесат също така за подобряване на говора, обогатяване на речниковия запас, повишаване на креативността и въображението. Четенето също така и набавя нови знания в различни области.

Ползите от четенето за менталното здраве

Както вече стана дума, четенето може да подобри менталното здраве. То често се препоръчва на хора, които страдат от тревожност или пък са подложени на голяма доза напрежение.

Преодоляване на стреса

Пленяващият свят на книгите може да Ви помогне да се отпуснете и да забравите за тревогите, които Ви мъчат в реалността. Това занимание може да успокои както тялото, така и ума, а това може да допринесе за преодоляване на тревожността и депресията.

Емоционална интелигентност

Чрез своите сюжети книгите ни карат да съпреживяваме различни емоции – любов, щастие, тъга, разочарование… Това съчувствие, което изпитваме към фикционалните герои, може да ни помогне да опознаем по-добре собствения си емоционален свят, а след това и да проявяваме по-голяма емпатия към околния свят.

Повече забавление, по-малко тъга

Книгите могат да ни накарат да се смеем много повече, от който и да е комик. По тази причина те се препоръчват на хора, които често изпадат в меланхолични и депресивни състояния.