„В сърцето се наблюдават много миокардни промени. COVID може да действа по няколко механизма в сърцето.
Първият е като стандартна инфекция – имаме температура, ускорена сърдечна честота, възпаление. Това може да е причина за влошаване на прогнозата.
При една грипна епидемия се увеличават честотата на инфарктите и инсултите по същия механизъм. Имаме директен токсичен ефект на вируса, не само върху белите дробове, но и върху миокарда, което води до миокардии.”, обясни проф. Борислав Георгиев от Националната кардиологична болница пред медиите.
Той добави, че в България има случаи на рядък синдром при децата, но отказа подробен коментар, тъй като не наблюдава пациенти с това заболяване.
Други съпътстващи статистики
„Трябва да се обобщят данните, за да се разбере дали има нещо общо между всички случаи с тромбоза. Обръщам внимание, че самият вирус е тромбогенен. Това, което виждаме при много хора, са микротромбози”, смята професорът.
Той подчерта, че случаите на тромбози след ваксинация са 37 на хиляди ваксинирани, което като процент е толкова малко, че не бива да всява паника в хората.
„Това, че някой е по-пълен е нищо, но ако е по-дебел, тоест човек със затлъстяване - при тези хора мастната тъкан създава условие за по-горна възпалителна реакция и промяна в сърдечносъдовата и кръвоносната система.
Но не мислете, че всеки заразен с коронавирус умира. Имаме ранни, имаме и късни усложнения. В момента наблюдаваме както ние, така и цял свят.”, каза още проф. Георгиев.
Той сподели, че се правят много проучвания на влиянието на вируса след различен период от време. Знае се как влияе той в ранните фази, както и в критичните, но са необходими още проучвания.
Проф. Георгиев добави, че има случаи, при които е смятано, че пациентът има фиброза. За нея се смята, че е необратима, но в някои случаи след между 6 и 9 месец се наблюдава възстановяване, което говори, че вероятно не става въпрос за фиброза, но и задава въпроса какво е това.
Препоръките на експерта
"COVID-19 ни показа нещо много важно – ако нямахме съвременната медицина, много хора щяха да умрат. Моля ви, не четете инструкции за лечение в интернет. Излизат списъци с т.нар медикаменти, а те са хранителни добавки.
Всеки решава, че може да се изкаже по даден въпрос и се натрупаха едни рецепти, които са много ефектни. Лекарите много добре знаят с какво да лекуват”, подчерта кардиологът.
Той препоръча да се приемат много течности и витамини в начален етап. Трябва да се следят сатурацията и кислорода в кръвта. Проф. Георгиев препоръчва и да не се отдаваме на паниката.