Всеки човек е имал моменти, в които разходите за месеца са повече от обикновено и парите едва достигат за покриването им. И това е нормално – възможно е да възникнат всякакви непредвидени ситуации като ремонт на автомобила, спешен ремонт на жилището, лекарска интервенция и пр.

Това обаче се превръща в проблем, когато всеки месец разходите са твърде много. За да харчите парите си разумно, е необходимо да промените своите финансови навици. По този начин ще можете да спестявате ефективно и ще имате заделени средства за спешни случаи или пък за пътувания.

Помислете къде отиват парите Ви

Едно от първите неща, които е редно да направите, е да помислите за какво всъщност харчите парите си. Разбира се, това включва абсолютно всички разходи -  както тези за храна, сметки, наем, гориво, така и всички разходи около излизания с приятели, ходене на почивки, пазаруване на дрехи, козметика и т.н.

След като пресметнете какви пари харчите всеки месец, ще можете да направите равносметка дали всъщност не е добре да ограничите някои неща, за да можете да спестите и да бъдете по-разумни с финансите си.

Харчете само за онова, което е важно и необходимо

За да намалите импулсивното харчене на пари, е необходимо да ограничите излишното купуване на неща, от които всъщност нямате нужда. Ако нямате нужда наистина от тези дрехи, обувки, аксесоари, игри за конзола – то със сигурност можете да оставите тези покупки за по-напред във времето.

В тази връзка, ако финансовото Ви състояние го налага, можете да ограничите ходенето на театър, кино и пр. Естествено, няма нищо лошо в това човек да се поглези с нещо ново или пък да се разнообрази, но е добре този разход да бъде добре обмислен.

„Направи си сам“

Разбира се, можете значително да ограничите разходите си и като правите част от нещата, за които плащате,  у дома. За да започнете деня си по най-добрия начин, не е необходимо да си купите скъпо кафе и закуска, а да си ги приготвите лично у дома.

Също така, ако бюджетът Ви е ограничен, можете временно да ограничите ходенето на йога или фитнес, тъй като част от тренировките могат да се изпълняват и в домашни условия.

Направете бюджет

За да използвате парите си по най-разумния начин, можете да ги разпределите по категории. По този начин, след като отделите средства за наем, сметки и храна, ще можете да установите с какви средства ще разполагате до края на месеца. Така ще можете да определени каква сума ще отделите за спестяване, както и по какъв начин ще усвоите останалите пари.

Предвиждайте възможни разходи

Едно от нещата, които можете да направите, за да спестите средства, е да предвидите някои разходи от много по-рано. Ако Ваш приятел Ви покани на сватбата си, можете да започнете спестяването за подарък от много по-ранен етап.

По същия начин можете ефективно да заделите средства за предстоящи почивки, празници и т.н.

Естествено, не е необходимо да се ограничавате до крайност – срещите с приятели и посещаването на мероприятия значително обогатява и разнообразява ежедневието, а покупките определено повишават нивата на хормона на щастието. Но, за да можете истински да се насладите на тези неща, трябва да вземете предвид финансовото си състояние и да не правите прибързани покупки.