Възможно ли е на Марс да е имало живот в древността? Едва ли има категоричен отговор н а този въпрос, но нови разкрития на НАСА хвърлят светлина върху доказателства, които доказват, че това е напълно възможно.

Марсоходът на НАСА "Пърсивиърънс" направи значително откритие, откривайки петниста скала с характеристики, които подсказват за възможен микробен живот на Марс преди милиарди години. Мисията на марсоходър "Пърсивиърънс" е търсенето на живот на Червената планета от 2008 година и все още продължава.

На 21 юли тази година марсоходът на НАСА достига до скала, която е известна с наименованието „Водопада Чейава“. Тя е разположена в древна речна долина – Неретва Валис. Скалата има форма на острие на скала и е кръстена на най-високия водопад в Гран Каньон, САЩ.

Научният екип на НАСА анализира скалата чрез рентгенови лъчи и лазери. С това изследване се разри наличието на бели калциевосулфатни жилки, червеникава средна област и малки бели петна върху скалата. Астробиологът в Университета Куинсланд в Австралия и член на научния екип – Дейвид Фланъри обясни, че този тип особености в скалите се свързва с фосилизирани микроби, които живеят в подповърхностните слоеве.

Бриони Хорган, съизследователка на мисията и професор по планетарни науки в университета "Пардю" в Индиана, казва, че именно тази скала е точно този вид проба, която са търсели на Марс и нямат търпение да я изследват.

Нараства количеството доказателства за живот на Марс

Скалата "Водопада Чейава" съдържа органични съединения и петна, които показват химични реакции, които могат да бъдат използвани от химиосинтезиращи микроби за енергия. Това откритие увеличава доказателствата, че Марс някога е имал условия, благоприятни за живот. Имало е вода и химични реакции, които биха могли да поддържат микробен живот.

Наличието на все повече доказателства за възможността на живот на Червената планета нараства. Това показва, че условията на Марс биха били благоприятни за развитието на микробен живот, подобен на първите форми на живот на Земята. 

Тези петна се образуват, когато химическа реакция, включваща хематита в скалата, превръща петното от червено в бяло, освобождавайки желязо и фосфат и предизвиквайки образуването на черни пръстени. Тези реакции могат да доведат до образуването на химикали, които микробите могат да използват като източник на енергия.

Скалата, която е намерена на Марс също съдържа оливин. Това е минерал, който се образува във вулканични скали, което подсказва за възможни алтернативни механизми на образуване, които не се основават на присъствието на микроби.

Сред хипотезите е включена и възможността за многократното излагане на вода и прегряването във вулканични условия също да са довели до образуването на жилките, петната и оливиновите включвания.

Следва да се извършат необходимите изследвания, когато скалата бъде пренесена до Земята. НАСА планира да върне пробите от Марс с помощта на друга мисия през 2030 г.