В момента е в ход втората вълна на газовата гриза. Това заяви пред медиите председателят на Съвета на директорите на "Булгаргаз" Иван Топчийски. Поводът – поисканото поскъпване на синьото гориво с 60% от август.
По думите му, за по-ниска цена на договорения втечнен природен газ може да се говори при дългорочни сделки и договори. Шефът на "Булгаргаз" подчерта и че вратата към "Газпром" не е окончателно затворена.
"Предложението за увеличаване на цената на газа с 60 процента за месец август вече е внесено. Цифрата е фрапираща и висока. Единствената може би добра новина е, че това се случва в месец август, който исторически е с най-ниско потребление преди отоплителния сезон.", допълни той.
Развитието на кризата и договорът с „Газпром“
"В момента сме във втора вълна на газовата криза след февруари-март, когато избухна войната. Миналия месец имаше леко успокоение на пазарите. За съжаления заради по-ниските доставки по „Северен поток” цените се вдигнаха. Надяваме се малко да се успокои ситуацията и са предприети стъпки – така че фокусът наистина е в отоплителни сезон", посочи той.
"Въпреки че в момента няма доставки, все още текат разговори. Ние не знаме как ще се развие кореспонденцията, но има вероятност за възобновяване на доставките.
Това е един казус, който не е затворен напълно. Става дума за договора, който имаме до края на годината. Хипотетично е възможно те да променят условията си. Ние не затваряме страницата, стига да има гаранции, че няма да има рискове за "Булгаргаз" при промяна на условията".
Коментар относно цената на втечнения газ
„Неговата цена силно се определя от котировките в Европа. Доставчиците му са частни компании, които също гледат своя интерес и се реферират към пазарните цени.
Така че, не може да се вземат много лесно доставки, дори по дългосрочни договори, на прекалено ниски цени. Това, което от много време се върти в медиите, за 3-4 пъти по-ниска цена на втечнения газ, всъщност е презумпцията за дългосрочен договор, който влиза в сила след 1,2 или 3 години на база на моделите, които компаниите за втечнен газ използват", категоричен беше Топчийски.
Шефът на "Булгаргаз" подчерта, че офертата за танкерите с втечнен газ, получена от кабинета „Петков” е приета под условие.
„Условието е да се осигури инфраструктурата за седемте карга. Възможно е това да се направи – единият от слотовете за октомври е осигурен.
Ние работим по тези за ноември и декември. Проблемът е наистина за последните два месеца, тъй като слотовете за последните два месеца на годината са кът. Защото те се продават година по-рано и са препродадени”.