„Лимитът на безлихвените кредити ще бъде увеличен. Мярката ще важи до средата на следващата година ”.

Това заяви министърът на икономиката Лъчезар Борисов.

„През ББР разширяваме нова мярка. Подготвили сме пакет от документи за разглеждане в Министерски съвет.

Продължаваме с програмата и удължаваме до средата на другата година за безлихвени кредити за физическите лица. Увеличаваме лимита за възможни безлихвени кредити към физическите лица, които могат да достигнат 6900 лв.

Такова ще бъде предложението към Министерски съвет. Ще облекчим условията към търговските банки. Тоест още една мярка ще продължи да работи до следващата година.”, подчерта още Борисов.

Кой ще може да се възползва от тази мярка

От тази мярка ще могат да се възползват всички физически лица, които по някакъв начин за били засегнати от пандемичната криза. Условията ще бъдат намалени, а лимитът – увеличен. Безлихвените кредити ще бъдат предоставени през 12 банки – партньори на Министерство на икономиката.

„Банките у нас ще решат кой ще може да се възползва от кредитна ваканция. Тази мярка със сигурност ще важи за бизнеса. Решението ще важи за целия Европейски съюз и е на база обща нормативна рамка”, каза още министърът на икономиката.

Той обясни, че възможността за кредитна ваканция е една от най-важните мерки за бизнеса.

„Чрез тези мораториуми над 9 млрд. лв. кредити бяха разсрочени в рамките на правилата, които бяха приети от Европейския банков орган и БНБ. Тези мораториуми ще важат до 31 март 2021 година. Това е една нова глътка въздух за бизнеса, за да остане той ликвиден. Важното е, че банковата ни система е здрава и ще се справи с това”, обясни министърът.

В момента се водят преговори и се разработват регламенти, за да може системата да заработи. Чрез тази мярка ще се допуска до 9 месеца разсрочване на кредита – от първия мораториум до края на март 2021 година.

Имаме ли електронна система за направления за PCR

„Все още не мога да издавам електронно направление, тъй като имаме софтуерен проблем. Той не засяга само мен, а 80% от колегите”, обяви пред медиите общопрактикуващият лекар Гергана Николова.

До преди ден програмата в нейния кабинет не е работила, но през това време тя е издала направление за осем PCR теста, от които всички те са излезли положителни.

„Много дълго време трябваше да убеждаваме системата, че трябва да издаваме направления за PCR тест. После трябваше да убеждаваме, че те трябва да са електронни.

Избутахме и този камък. Сега трябва да се борим с фирмите, разработчици на софтуерни продукти, за това, че издаването трябва да става лесно и бързо.”, сподели още Николова.

Друг проблем, който имат общопрактикуващите лекари, е невъзможността за издаване на електронно направление за рентген и кръвен тест.