Нов вид телефонна измама „напомпва” сметката ни в пъти. За това сигнализират потребители в социалните мрежи. Те са получили пропуснати повиквания от Малдивите.
Нетипичният трафик е засечен в края на януари и началото на февруари. Колко ни струва една минута от екзотичен остров, ако евентуално върнем на обаждането?
През последните дни за измамата предупредиха десетки потребители в социалните мрежи. Всички те са получили пропуснати повиквания от екзотични държави.
Откъде са обажданията
Този път обажданията най-често идват от Малдивите, Алжир, Конго и Науру. Aко върнете обаждането, това може да ви струва много.
Последните случаи са регистрирани между 28 януари и 2 февруари. След сигнал за нетипичен трафик от номера с кода на Малдивите.
Атаката е по метода на „пропуснатото повикване”, а непознатият номер позвънява само веднъж. Такива сигнали получават и в Комисията за регулиране на съобщенията.
„Обратното обаждане винаги е насочено или към номер с добавена стойност, или към международен разговор с по-висока тарифа. Обикновено се използват по-екзотични дестинации с оглед по-високото тарифиране.
Целта е да се получат максимален брой обратни обаждания, които се таксуват с цел измама и злоупотреба. Специално за Малдивите тарифирането започва от 1.99 лв./мин. и може за предплатена карта да достигне 2.40 лв./минута” – обясни Тинка Капитанова от Комисията за регулиране на съобщенията.
Коло може да ни струва една минута
„Те очакват вие да се обадите, защото така давате вашето съгласие от вашата сметка да напусне определено количество пари, свързани с този телефонен разговор.”, добави още експертът по информационна сигурност Борислав Сестримски.
Номерата, които се прозвъняват, се избират от софтуер на случаен принцип, разкриват експертите. Обажданията най-често са от напълно обикновен номер и потребителите трудно могат да разпознаят, че зад него се крие импулсен телефон, предупреждават от „Активни потребители”.
Така само за минута може да платим 7-8 лв.
Мобилните оператори у нас реагират светкавично на всеки опит за измами с трупане на импулси от чужди номера. Те следят със специални софтуери всеки нетипичен трафик, особено при обаждания от екзотични държави.
За да не попаднем в капана от Комисията за регулиране на съобщенията съветват преди да върнем обаждането да проверим номера в интернет и ако се налага, да попитаме мобилния оператор.
Телекомите също съветват абонатите си да не връщат на повиквания от екзотични острови, особено ако нямат познати там.
Схемата с трупане на импулси от съмнителни номера не е нова, но измамниците стават все по-изобретателни, разкриват експертите. Държавите, от които се звъни, се сменят непрекъснато, а достигането до организаторите е почти невъзможно.