Измина една година от нападението на военната групировка „Хамас“ срещу Израел. Атаката, която се случи на 7-ми октомври 2023 г., бе мащабна и координирана, а именно това учуди и дори втрещи света. Нападението доведе до над 1200 убити граждани на Израел, 250 пленени и множество ранени.

Масивната атака получи ответен отговор. Израел започна масивна военна операция срещу Газа, която продължава и до днес. Израелските сили насочиха множество удари по цели, които са свързани с дейността на „Хамас“.

Хуманитарна криза в Газа

Атаките към Ивицата Газа доведоха до същинска хуманитарна криза. Според данни, предоставени от Министерството на здравеопазването в Газа, загиналите в конфликта палестинци са над 41 000. Значителна част от тях са деца. Над 80 000 души са ранени след атаките, а около 10 000 се водят изчезнали. За последните се смята, че голяма част от тях вероятно са погребани под срутените от ударите сгради.

Около 66% от инфраструктурата в Ивицата Газа е разрушена. В това число влизат училища, множество жилищни сгради. Според Израел военната групировка „Хамас“ използва цивилните като жив щит.

Много от жителите на Ивицата Газа останаха както без подслон, така и без достъп до основни ресурси. Различни международни организации се опитаха да осигурят хуманитарна помощ, но непрестанните боеве не даде възможност за пълноценна подкрепа на пострадалите.

Конфликтът между Израел и Ливан

Напрежението започна да ескалира и на границата между Израел и Ливан. Двете страни имат предишна обща история – войната от 2006 г. все още отеква в спомените на света. Военният конфликт, на който ставаме свидетели в последните месеци, все още не е ескалирал до пълномащабна война.

Намесата на Иран

След като напрежението между Израел и Ливан започна да ескалира, Иран също се намеси – преди седмица страната изстреля над 180 ракети срещу Тел Авив. Ударите бяха „отговор“ на убийството на лидери на „Хизбула“ и „Хамас“. Отговор от страна на Израел не последва, но управляващите посочиха, че такъв ще има.

Ситуацията в Близкия изток

Нагнетяването на напрежението в региона в последната една година (и най-вече в последните месеци) предизвика тревогите на редица страни в целия свят. Множество експерти посочват, че преминаването към пълномащабна война изглежда все по-възможно.

Страни като САЩ и Франция се опитват да постигнат мир в региона, но към момента без особен успех. Ежедневно се провеждат множество консултации с цел деескалация на напержението. Египет и Катар също се включиха в инициативите за постигане на мир. Останалите страни-съседки на Израел, Ливан и Иран също изразяват своите притеснения за нарастващото напрежение.