Вчера във Facebook страницата на „Възраждане – Варна“ бе публикуван списък с имената на учители, които са се подписали срещу закона, който се предвижда да ограничи ЛГБТИ пропагандата сред учениците. Скоро сред това публикацията бе изтрита. В нея се призоваваше родителите да търсят обяснение от директорите на училищата.

Подписката против ЛГБТИ закона е създадена, тъй като има множество неясноти, споделят учителите. Според тях този закон ще наложи дискриминация в училище към учениците, учителите и служителите, които са с различна сексуална ориентация и че това може да прерасне в омраза и на други нива. Не е ясно дали този закон предвижда засягане на училищната програма и т.н.

Каква бе целта на „Черния списък“

Постът в социалната мрежа Facebook съдържаше имената на 26 учители от варненски училища. Според Костадин Костадинов, лидерът на „Възраждане“, целта на този списък е да запознае родителите на учениците с това „кои са учителите, които искат да прокарват такава хомосексуална пропаганда“. Той посочи още, че ще бъде пуснат сигнал срещу организаторите на подписката.

„Черният списък“, както бе наречен листът с имена и месторабота, провокира разнопосочни реакции. Учители споделят, че след пускането на публикацията са получили заплахи. Списъкът бе изтрит скоро след публикуването, но това определено не укроти страстите.

Какви са ответните реакции

От Министерството на образованието излязоха с ясна позиция за ситуацията:

„Българският учител винаги е бил свободен, буден и прогресивен и това е направило децата и нацията ни свободни. Запазвайки тази свобода, ние запазваме собствените си ценности, морал и бъдеще.

Затова и в системата на българското образование няма да бъде допусната никаква форма на дискриминация и репресия към учители, ученици и родители. Както и досега, Министерството на образованието и науката и институциите в системата на предучилищното и училищното образование ще защитават духа на толерантността, антидискриминацията, българските традиции и общочовешките ценности, както и политиката на приобщаване в българското училище.“

Реакция към „Черния списък“ имаше и от редица политици. Кирил Петков определи тази публикация първо като „Списъкът на Шиндлер“, а след това като „Списъкът на омразата“. Георг Георгиев също излезе с позицията, че той не е подкрепил тази „легислатура“, която „лишава група от обществото ни от базови човешки права“.

Специално обръщение имаше и от кмета на гр. Варна Благомир Коцев. Той се обърна по-конкретно към учителите в града, като призова да се обърнат лично към него, ако по някакъв начин им е оказван натиск или са заплашени. Кметът обяви, че и той, и Общината ги подкрепят.