Най-малко 11 души бяха убити, а 700 са задържани по време на размирици след спорното преизбиране на президента Николас Мадуро. Венецуелският главен прокурор заяви, че задържаните са 749 души. Арестуваните са нападали полицейски управления, избирателни секции, кметства и болници. Някои от задържаните са заподозрени за тероризъм.
Венецуела е обхваната от криза, която се задълбочи след като Мадуро беше обявен за победител на президентските избори. Това означава, че авторитарния лидер ще управлява страната за нов 6-годишен мандат.
Опозиционните партии отказват да признаят резултатите от изборите и отправиха обвинение за изборна измама. Недоволството от спорните избори нарасна, което провокира много хора да излязат по улиците.
Опозицията призова за организиране на мащабни антиправителствени протести. Правителството също планира да изкара своите поддръжници по улиците.
Регистрирани са над 100 нападения след преизбирането на Мадуро. В понеделник имаше изстрели по протестиращите хора в столицата Каракас. Телевизионни кадри и видеа в социалните мрежи показват как полицаи използват сълзотворен газ и насилие срещу протестантите.
Преизбирането на Мадуро е причина за размириците
След проведени избори за президент, Националната избирателна комисия във Венецуела, обяви Николас Мадуро за победител с 51,2% от гласовете. Опозиционният кандидат е събрал Едмундо Гонсалес 44,2% от вота.
По повод на тези резултати, лидерът на опозицията Мария Корина Мачадо заяви пред представители на медиите, че опонентите са имали достъп до 73% от преброените гласове, според които Гонсалес печели безапелационно. Мачадо каза, че опозиционни кандидат е спечелил гласовете на избирателите във всички щати.
Мадуро е на власт от 2013. Той посочи, че САЩ и опозицията имат вина за бунтовете в страната. Правителството на САЩ и някои латиноамерикански държави изразиха съмнения за официалните резултати от изборите.
Върховният председател на ЕС – Жозеп Борел заяви, че Евросъюзът няма да признае резултатите от изборите, докато не бъдат преброени всички гласове и не бъдат публикувани всички протоколи. Мадуро получава политическата подкрепа на Хондурас, Куба, Русия и Китай.
Повече от 80% от населението във Венецуела живее под прага на бедността
По данни на ООН повече от 7 милиона души, което е около една четвърт от населението, са напуснали страната заради голямата бедност и честите прояви на насилие. Поради критичното положение често се организират антиправителствени протести. Въпреки това Мадуро успява да отстои, независимо от натиска да си подаде оставката.
Очаква се Мадуро да встъпи в длъжност за следващия шестгодишен мандат през 2025 година. Той успя да си осигури подкрепата на влиятелни групи във Венецуела, включително и армията.