Вчера стана ясно, че Албания ще продължи пътя си за присъединяване в Европейския съюз сама. На 25-ти септември постоянните представители в ЕС са взели единодушното решение да разделят двете държави, тъй като спорът между София и Скопие рефлектира негативно и върху напредъка на Албания.
Припомняме, че през юли 2022 г. Република Северна Македония прие френското предложение да впише българското малцинство в конституцията си. За съжаление обаче то не беше приложено тъй като управляващите не намериха консенсус, а това доведе до застой в процеса на присъединяване на страната в Евросъюза.
По-рано през тази година, когато националистическата партия ВМРО-ДПМНЕ спечелиха парламентарните избори, правителството на Християн Мицковски искаше да „предоговори“ френското предложение, но Европейският съюз отказа с предупреждението, че неизпълнението на договорените вече условия ще доведе до отделяне на Северна Македония от Албания. Тирана ще продължи към следващия етап от присъединяването през октомври.
Българските депутати приеха декларация за диалога със Северна Македония
В последния работен ден на парламента преди изборите депутатите приеха декларация „във връзка със систематичното и методично разрушаване на диалога между Република Северна Македония и Република България и провокативни и обидни изявления спрямо България от страна на управляващи политически фактори в РСМ“.
Чрез този документ българският парламент настоява за възстановяване на добрите междусъседски отношения и за спиране на антибългарската кампания в Северна Македония. Декларацията бе приета с пълно единодушие. Новината, че Албания ще продължи сама пътя си към Европейския съюз, бе широко обсъждана и в коларите на парламента.
„Албания върви напред, тя прие българско малцинство, а нашите колеги в Северна Македония да понесат или да понасят това, което тяхното поведение към днешна дата са си сътворили. Да не действаме емоционално във Външната комисия, а да действаме прагматично и разумно. Някой път отмъщението е най-хубаво, когато е хладно, студено“, каза лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.
Съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков посочи, че приетото френско предложение се е оказало много добро за България, тъй като всички страни от ЕС са застанали на наша страна. Борислав Гуцанов от БСП пък заяви, че „не може да имаш такъв речник, не може да имаш такава омраза на две съседни държави и да очакваш да бъдеш членка на Европейския съюз“.
Тошко Йорданов от ИТН категорично заяви, че Република Северна Македония дори не може дори да се надява на преговори. „Още повече с непремерените изказвания на техни ръководители. Най-нормално е да стоят там, където стоят – извън Европейския съюз“, допълни той.