Днес православната църква почита Светите мъченици Вяра, Надежда, Любов и майка им София. Чрез тях миряните почитат най-важните християнски добродетели – вярата в Бога и доброто, надеждата, любовта към ближните и мъдростта.

И на този светъл ден нашата столица също празнува. От 1992 година насам 17 септември е не само важен християнски празник, но е и Денят на София. Днес ще бъдат проведени множество мероприятия, чрез които жителите и гостите на града ще могат да се насладят на празника.

Какво разказва историята за мъчениците София, Вяра, Надежда и Любов

Легендата разказва, че София е била благочестива християнка, която живеела в Рим около I век сл. Хр. Тя имала три дъщери – Вяра, Надежда и Любов. София се стараела да отглежда децата си с много любов и да ги възпита в християнските добродетели, на които били кръстени. Но по това време християните все още биват преследвани, а самата религия не е приета от официалните власти.

По тази причина София и дъщерите ѝ са предадени на император Адриан. Той ги поставя пред важен избор – да се отрекат от християнството и да принесат жертва на богинята Артемида или да бъдат измъчвани. София, Вяра, Надежда и Любов избират да останат верни на християнството. Императорът нарежда София да гледа как дъщерите ѝ са измъчвани, като това само по себе си също е мъчение. И жената, и момичетата проявяват истински стоицизъм. Дъщерите скоро умират, а малко след като София ги погребва, тя също си отива от този свят.

Как ще бъде отбелязан празника на града

Празникът на нашата столица традиционно ще бъде отбелязан по различни начини, като кулминацията ще бъде довечера в 18:00 ч. на сцената на Sofia Summer Fest, където ще се проведе празничен концерт, на който ще се изявят Владимир Ампов – Графа, Поли Генова, Михаела Филева, Крисия, група Cool Den, Младежка филхармония „София“ към Националното музикално училище „Любомир Пипков“ с диригент Славил Димитров.

През целия ден достъпът до различни музеи и галерии ще бъде безплатен за всички посетители. Сред тях са Софийската градска художествена галерия и нейните филиали – галерия „Васка Емануилова“ и галерия-музей „Дечко Узунов“, Регионалният исторически музей – София, парк „Врана“, „Зоологическа градина – София“, Триъгълна кула на Сердика на бул. „Княгиня Мария-Луиза“, Археологическо ниво на базиликата „Света София“ и др.

Неучебен, но присъствен ден бе обявен за учениците в столицата. Новината обаче се разпространи късно и не всички училища успяха да организират подходяща програма за децата. Вместо това редица учебни заведения намалиха значително времетраенето на учебните часове.