Министерският съвет одобри удължаване на срока за кандидатстване по Програмата за гарантиране на безлихвени кредити в защита на хора, лишени от възможността да полагат труд поради пандемията от COVID-19.

За безлихвен кредит по Програмата може да се кандидатства до 31 август 2021 г. или до изчерпване на гаранционните лимити за финансиране от страна на търговските банки-партньори.

ББР е в процес на сключване на анекси с банките, които все още разполагат със свободен лимит за финансиране по Програмата - "Алианц Банк", "Инвестбанк", "Централна кооперативна банка" и "Пощенска банка", така че приемът на заявления да рестартира, съобщиха от финансовата институция

Антикризисната мярка осигурява отпускането на безлихвени заеми до 6,900 лв. на лица на трудов договор и самоосигуряващи се, земеделски производители и сезонни работници, които са преустановили дейността си вследствие на извънредната епидемична обстановка.

Максималният срок на погасяването им е 5 години, с минимум 6 месеца и максимум 24 месеца гратисен период. Заемите са освободени от такси, комисиони и неустойки.

Удължено бе и действието на Програмата за портфейлни гаранции в подкрепа на ликвидността на предприятията, пострадали от пандемията. Срокът за включване на кредити в гарантирания портфейл е до 31.12.2021 г. Фирмите могат да кандидатстват за финансиране до 20.12.2021 г.

Какво предлага ББР

Програмата е отворена за всички сектори на икономиката и се прилага от търговските банки-партньори за цялата територия на страната. ББР предоставя гаранционно покритие в размер на 80% от главниците на всеки от кредитите по мярката.

По инициатива на Министерството на икономиката се работи по присъединяването на Програмата за бизнес финансиране към обявената нова програма „Възстановяване“ в подкрепа на бизнеса чрез гаранции от Фонда на фондовете и ББР.

До този момент Българската банка за развитие е одобрила за гарантиране кредити за над 559 млн. лв. по двете държавни антикризисни програми. Със средствата са подпомогнати 52,320 физически лица и е дадена възможност за финансиране на над 1,800 компании.

Престъпно-рекордни заплати в ББР

Рекордни заплати в Българската банка за развитие. Членове на Управителния съвет са получавали до 60,000 лева месечно, обяви служебният министър на икономиката Кирил Петков. В тази сума влизат бонусите.

Новият Надзорен съвет на ББР беше вписан в Търговския регистър след 2 неуспешни опита.

„От днес нататък тази банка е наистина за малките и средни предприятия. Всички препятствия, които минаха, се радвам, че завършиха успешно.

Сега имаме надзор, който е професионален, фокусиран върху целите, с много висок образователен лиценз. ББР от днешна дата ще работи само и единствено за малки и средни предприятия със заеми под 5 млн. лв.”, посочи той.

Вписването беше временно спряно на 25 юни от Софийския градски съд заради жалби от старите членове. Вписването беше спряно и 5 дни по-късно, отново след жалби от членовете. Едно от първите неща, което са установили членовете на надзора, е какви месечни възнаграждения са се раздавали.