Вчера в Риад, столицата на Саудитска Арабия, се проведе среща на арабските и мюсюлмански страни, като основната тема на разговори бе конфликтът в Близкия изток. Всички присъстващи се обединиха около идеята за създаването на суверенна палестинска държава със столица Източен Йерусалим.

Лидерите излязоха с обща декларация в края на срещата. Чрез нея те заявяват, че дават пълната си подкрепа за създаването на палестинска държава и отхвърлят всякакви мерки или израелски решения, които целят да утвърдят окупацията над Източен Йерусалим.

Представителите на арабските и мюсюлманските страни осъдиха случващото се в Газа – „геноцида“ и „ужасяващите и потресаващи“ престъпления. В декларацията също така се критикуват и действията срещу ООН и генералния секретар на организацията. Те осъдиха също и ограниченията, които не позволяват на представителите на ООН да достигнат до територията на „държавата Палестина“. Неслучайно лидерите са избрали именно този начин на изразяване.

Според лидерите, присъстващи на тази среща, смятат, че постигането на траен мир в региона може да стане чрез спиране на „израелската окупация във всички окупирани територии въз основа на границите от 4 юни 1967 г. – отпреди окупацията от Израел на Западния бряг, Източен Йерусалим и Голанските възвишения.“

Те допълниха становището си с това, че е необходимо да се спазят резолюциите на ООН и да се използва арабският план за мир от 2002 година, според който Израел трябва да върне окупираните територии за мир, като в замяна страната ще получи нормално отношение и приемане от страните от арабския свят.

Среща между Джо Байдън и Ицхах Херцог

Днес във Вашингтон предстои президентите на САЩ и Израел ще се срещнат, като се смята, че на тази среща също ще се обсъди войната в Близкия изток. Медиите в Съединените щати коментират, че не е ясно дали поемането на властта от Доналд Тръмп ще повлияе на конфликта в Газа и по какъв начин.

Вчера се проведе среща и между израелският министър по стратегическите въпроси Рон Дермер и главният секретар на САЩ Антъни Блинкън. Основната тема на разговор отново е била ситуацията в Близкия изток.

На 13 октомври САЩ поставиха условие – те заявиха, че Израел има един месец, за да се погрижи за хуманитарната криза в Газа. Военните действия причиниха сериозен проблем с прехраната и достъпа до вода. Международният съд дори обвини Израел в извършването на геноцид заради тежката обстановка в региона.

След официалното писмо, което призова за преодоляване на хуманитарната криза в Ивицата Газа, Блинкън лично призова Израел да повиши и подобри помощта и достъпа до продукти от първа необходимост.