Половин век – толкова продължи режимът на Башар ал-Асад. Неговото 24-годишно управление е свързано с множество нарушения на правата на човека – цензура на медиите и печата, екзекуции, дискриминация. Едноличната диктатура доведе до нагорещяване на общественото напрежение, а през 2011 година започна гражданската война в Сирия. До 8-ми декември тази година, когато бунтовническите сили превзеха Дамаск.

Как бунтовниците взеха контрола над столицата

Изненадващата офанзива, довела до превземането на сирийската столица, започна преди около две седмици – на 27ми ноември. Бунтовниците, водени от групировката Хаят Тахрир аш-Шам (ХТШ), завзеха стратегически опозиции в Алепо, след това се насочиха към град Хама, който също има стратегическо значение в страната.

А в неделя бе превзета и столицата Дамаск. Завземането на властта в доведе до бягството на Асад. Вече бившият президент на Сирия се е установил в Русия – това стана ясно от изявление на руското външно министерство. В това съобщение се посочва също, че Башар ал-Асад е дал инструкции за мирно предаване на властта. Припомняме, че Руската федерация до последно подкрепяше решима на Асад и дори има свои бази, разположени на територията на Сирия.

Кои всъщност са бунтовниците

Бунтовническите сили в Сирия, които от години се бореха с режима на Асад, в последните две седмици бяха предвождани от групировката Хаят Тахрир аш-Шам, която е определяна като терористична от САЩ.

Нейният лидер обаче привлече вниманието на целия свят – Абу Мохамад ал-Джулани, тъй като именно той стои зад офанзивата, довела до падането на режима на Асад. Когато е на 21, той е част от бойците на Ал-Кайда. Двайсет години по-късно обаче той публично се отказа от връзките с терористичната организация и се старае да се представи като прагматичен и толерантен лидер.

Трудно обаче може да заличи миналото си – през 2012 година той основава Фронт Нусра – сирийски клон на Ал-Кайда. През 2017 г. пък клонът се дистанцира от Ал-Кайда и се съюзява с други групировки, които са в опозиция на управлението на Асад и така се поставя началото на Хаят Тахрир аш-Шам.

Новата власт

След като Башар ал-Асад напусна Сирия, новата власт назначи нов министър-председател – Мохамед ал Башир. Неговата роля ще бъде ключова за прехода на страната. Падането на режима на Асад доведе до нормализиране на живота в столицата Дамаск – магазините отвориха врати, а много хора започнаха активно да издирват свои роднини и приятели, които са потърпевши от репресиите на Асад.

Смяната на режима в Сирия е част от динамичните събития, които се случват в последната една година в Близкия изток.