Президентът Доналд Тръмп обяви „реципрочни“ мита на стоките за държави от целия свят. Той издаде официален указ на 2-ри април късно вечерта българско време. Тази мярка цели да повиши вътрешното американско производство, но редица експерти посочват, че това всъщност крие риск от повишаване на цените и създаването на „търговски войни“.
Според президента Тръмп това действие „освобождава“ Съединените щати и дава начало на възраждането на американската икономика. Налагането на новите мита влиза в сила първо от 5 април в 04:01 ч. по Гринуич – от този момент ще се налага 10% ставка за всички стоки, внасяни в Щатите, а от 9 април в 04:01 ч. по Гринуич пък влизат в сила митата за гигантите в световната търговия.
Отделните държави ще имат различни ставки. Според Доналд Тръмп новите мита са сравнително по-ниски спрямо тези, които облагат американския внос в тези страни. САЩ не е въвеждал такива мита от 30-те години на миналия век. Някои западни медии посочват, че размерът на митата не е определян по някакъв научен подход.
Митата за отделните държави
Както стана дума, за отделните държави по света ще важат различни мита. Китай, който е основният съперник на САЩ по отношение на производство и търговия, ще има 34% мита върху стоките, които внася в Америка. Европейският съюз пък ще се сблъска със ставка от 20%, Виетнам – с 46% , Швейцария с 31%, Южна Корея – 25%, Камбоджа – 49% и т.н.
Отделно президентът Тръмп поясни, че САЩ ще наложи 25% мито на всички автомобили, които се произвеждат в чужбина. Списъкът с държави е обширен – той дори обхваща острови, които не са населени с хора – такива именно са островите Хърд и Макдоналд, които са покрити само с лед и скали.
Сред държавите, чиито стоки ще бъдат обложени нови митнически ставки, не присъстват Мексико и Канада, тъй като за тези две държави бяха наложени нови мита още през март. В списъка липсват също и държави като Северна Корея, Куба, Беларус и Русия. От Белия дом обясниха, че за тях вече има други въведени санкции, които ограничават търговията със САЩ.
Реакциите на световните лидери
Министерството на търговията на Китай обяви, че ще наложи контрамерки, тъй като това, което се случва в момента е недопустимо. Тайванското правителство пък заяви, че налагането на тези ставки е напълно неоснователно.
Премиерът на Япония пък сподели, че страната му инвестира изключително много в САЩ и е необходимо да се намери някакъв консенсус. Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен сподели, че митата, които САЩ налага както на ЕС, така и на останалите страни по света, са сериозен удар по световната икономика и ще засегне милиони хора.
Според председателя на Европейския съвет Антониу Коща страните от Европейския съюз имат спешна нужда да постигнат търговски споразумения с други партньори от света. Разбира се, наложените мита на ЕС от страна на Щатите ще се отрази и на България. Налагането на мита ще има негативно влияние върху доставките, извършвани от български фирми, може да доведе също до намаляване на конкурентоспособността на българските компании, които изнасящи за САЩ, може да повлияе също и на фирмите, които работят като подизпълнители на европейски производители, изнасящи за САЩ.